Soutěž o milion vyhrál elektromobil "veterán"

23. 9. 2010 18:15
První místo obsadily dva elektromobily. Na snímku Electric Hot rod EHR10 Západočeské univerzity.
První místo obsadily dva elektromobily. Na snímku Electric Hot rod EHR10 Západočeské univerzity.

Vůz s podobou závodničky z první poloviny minulého století a další s motorem testovaným na koloběžkách. To jsou dva vítězové soutěže o nejzajímavější prototyp elektromobilu, kteří si rozdělí hlavní cenu - jeden milion korun. Soutěž uspořádalo občanské sdružení Future Age s cílem podpořit nejen vývoj elektromobilů, ale vůbec všech novinek souvisejících s vozidly na elektrický pohon.

Do soutěže se zapojilo celkem deset týmů a každý z nich si poradil s projektem elektromobilu po svém. Každý z vozů je tedy unikátem, což se odrazilo také na rozhodnutí poroty, která přiřkla hlavní cenu dvěma vozům najednou. A vítězové se od sebe velmi liší vzhledem i možnostmi využití.

Electric Hot Rod EHR10 Západočeské univerzity připomíná závodní vozy z první poloviny dvacátého století.

Elektromobil Electric Hot rod EHR10, který postavil tým Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, zaujme na první pohled a potěší zejména staromilce. Svým vzhledem totiž připomíná závodní auta z první poloviny minulého století. Jeho autoři také potvrdili, že vůz stavěli tak, aby si řidič co nejvíc užil jízdu a přitáhl pohledy všech kolemjdoucích.

"Je koncipován jako vozidlo pro využití hlavně ve volném čase. Logicky tedy byla zvolena otevřená karoserie, která je pro řadu lidí designově vysoce atraktivní. A toto řešení je vhodné i pro propagaci elektromobilů, tak aby vstoupily do povědomí širší veřejnosti nejen jako upravená auta z běžné produkce," vysvětloval Josef Formánek z Katedry konstruování strojů.

Druhý z vítězů, elektrický pick-up Solarex, je dílem konstruktérů Borise Guiče a Luboše Chvátala.

Zato dvoumístný elektrický pick-up Solarex od konstruktérů Borise Guiče z firmy Cargo a Luboše Chvátala ze společnosti FreeAir je na pohled spíš šedou myškou. "Zvolili jsme v zásadě konzervativní pojetí," přitakali autoři solarexu s tím, že při stavbě použili běžné automobilové součástky. "Měl by se co nejvíce přiblížit běžnému menšímu automobilu pro městské použití, například pro poštu, policii nebo drobné živnostníky," dodali.

Do soutěže se zapojila také česká firma Kaipan, známá svými roadstery i v zahraničí.

Typ motoru, jaký je v útrobách solarexu, vytvořili konstruktéři sami a testovali jej nejdřív třeba na koloběžkách. "Naše bezkartáčkové stejnosměrné motory jsme úspěšně vyzkoušeli u koloběžky a jízdního kola, a to s velmi dobrými výsledky," řekl Guič.

Studenti a profesoři ČVUT předvedli Baby car poháněný solární energií.

Ani ostatní elektromobily, které na hlavní cenu nedosáhly, však rozhodně nejsou fádní. Do soutěže se například se svým elektrickým roadsterem zapojila malá, ale známá česká automobilová firma Kaipan. A studenti a pedagogové Českého vysokého učení technického zase předvedli vůz Baby car poháněný elektřinou vyrobenou s pomocí slunce.

 

Autor: Michal VernerFoto: Robert Sedmík, ČTK , www.freeair.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ