Tlouštíci v ohrožení, umírají při nehodách častěji

31. 1. 2017 14:01
Výzkum vypátral, že obézní řidiči při nehodách umírají častěji (ilustrační foto).
Výzkum vypátral, že obézní řidiči při nehodách umírají častěji (ilustrační foto).

Vědecké týmy dneska zkoumají všelicos. Tak například odborníci z University of California se zaměřili na kolize obézních řidičů. Rozborem více než 3400 dopravních nehod došli k závěru, že osoby s nízkou hmotností, respektive s lehkou nadváhou umírají v případě kolize se zhruba stejnou pravděpodobností jako jedinci s normální hmotností. Cenný poznatek!

Ovšem výrazně hůře na tom byli ti, kteří jsou považováni za obézní. Pravděpodobnost usmrcení při nehodě v osobním vozidle o stejné velikosti a hmotnosti je o desítky procent vyšší než u osob s optimální hmotností, u jedinců s těžkou obezitou až o 81 procent.

Pasivní bezpečnost automobilů je nastavena tak, aby při nehodě chránila co největší množství osob. Tedy mj. ty s normální hmotností, případně s lehkou nadváhou, jež jsou například v populaci Evropské unie zastoupeny ve zhruba 82 procentech. Testovací figuríny tak svými parametry odpovídají "normálním" rozměrům dospělých osob a dětí. Obézní jedinci proto musí počítat s tím, že jejich ochrana bude výrazně nižší.

Svou roli určitě sehrává i to, že tělnatí řidiči častěji nepoužijí bezpečnostní pás. To ostatně potvrzuje i průzkum provedený v roce 2014 na americké University of Buffalo, z něhož vyplývá, že šoféři s normální hmotností používají pásy o 67 procent častěji než jejich kolegové s morbidní obezitou. "Ovšem i v případě řádného použití pásů jsou tlouštíci nadprůměrně ohroženi. Enormní vrstva tukové tkáně především na jejich břiše způsobí, že v případě nárazu pás zafunguje daleko později než u řidiče s normální hmotností, což s sebou nese zvýšení rizika vzniku především vnitřních zranění. Navíc u lidí s obezitou se častěji vyskytují chronické choroby, které zvyšují riziko vzniku závažných komplikací během rekonvalescence po nehodě," varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Výše provedený průzkum byl ne náhodou proveden právě v USA. Zatímco v roce 2014 trpělo celosvětově obezitou 13 procent dospělého obyvatelstva, ve Spojených státech se jednalo o 36,5 procenta. V Evropské unii to bylo citelně méně. Z údajů Eurostatu vyplývá, že obezitou trpělo ve stejném roce 15,9 procenta obyvatel EU28. Mezi jednotlivými zeměmi však panují značné rozdíly. A bohužel skoro pětinové zastoupení tlouštíků v populaci znamená, že obyvatelstvo Česka je v rámci EU šesté nejobéznější. "Obezita je významným zdravotním rizikem. A dovede se vymstít i při dopravní nehodě. Na to by měli pamatovat všichni naši tlouštíci, kteří usedají za volant," uzavírá Roman Budský.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ