Zpátky na stromy
28.07.2008 07:35 Původní zpráva
Nemůžete najít vhodnou parcelu pro svůj dům? Nevadí. Nové trendy přejí nejen bydlení na zemi, případně pod ní, ale také návratům do větví.
Obydlí v koruně stromu nemusí mít nutně podobu dětského úkrytu, exotického hotelového přístřešku nebo nuzné chatrče v jižním Pacifiku, jež v minulosti chránila domorodé obyvatele před dravou zvěří a jiným nebezpečím. Ve větvích lze postavit honosnou rezidenci, moderní rodinný dům, kavárnu, školku nebo kancelář. Stačí si vyhlédnout vhodný strom a nebát se pustit žilou bankovnímu účtu.
Zatímco ještě v roce 1998 si zájemci o „netradiční" bydlení museli vykasat rukávy a pustit se do budování na vlastní pěst. Už o rok později se mohli obrátit na Treehouse Company v Kilmarnocku. Pokud měli na účtu tři tisíce liber (tedy 83 tisíc korun), mohli si dovolit menší domek. Náročný projekt je vyšel na necelé tři miliony korun.
Uplynulo necelých deset let a podobných firem existuje celá řada. Najdete je nejen ve Skotsku a dalších zemích Evropy, ale také v Kanadě nebo Americe. V Česku sice zatím žádná nepůsobí, pro obydlí na stromě však lidé toužící po nezvyklém bydlu nemusí daleko.
U sousedů, konkrétně v Německu, zájemcům navrhne moderní obydlí v koruně stromu třeba architektonické studio Baumraum. Jejich nabídka je široká: k mání jsou rafinované dětské úkryty, jednoduché domky i extravagantní stavby v sexy kabátku, za který se nemusí stydět solventní klientela ani milovníci designu.
Noc na stromě? Nejen pro otrlé
V roce 2005 byl například v Zentendorfu vybudován úplně první německý hotel na stromech. Vzdušné sruby, které mohou pojmout čtyři až pět osob, byly nejprve postaveny na zemi, vyztuženy kůly a poté usazeny do koruny stromu. Jednotlivé domky propojují visuté lávky a dřevěné schody. Hotel je v provozu pouze v létě, v zimě příbytky zejí prázdnotou.
Obdobný luxus, přesněji romantické nocování v sedmi chatách ve větvích, si mohou dopřát také hosté hotelu ve francouzském Epiniacu v západní Bretani. Nezvyklý zážitek jim přitom zpestřuje výhled na hrad ze 16. století a okolního lesoparku.
Titulem vůbec největší dům na stromě se honosí britský charitativní projekt Alnwick Gardens, který vznikl na popud vévodkyně z Northumberlandu. Soustava několika domů, jejíž výstavba přišla na tři miliony liber, vyrostla ve větvích šestnácti majestátních lip. Kromě restaurace, dvojice soukromých jídelen a učebny zde mají i obchod se suvenýry. Neméně úctyhodný pohled nabízí pohádkový dvoupodlažní zámek Cedar Spire usazený v koruně pět set let starého cedru ve Skotsku.
Za zmínku jistě stojí, že v domech na stromech lze nejen bydlet, nocovat, popíjet kávu nebo pracovat, ale také protestovat. Důkazem mohou být jednoduché domy, které vybudovali účastníci protestního mezinárodního tábora v Derbyshiru ve střední Anglii. Obývali je, když protestovali proti plánu obnovit těžbu štěrku v blízkosti Nine Ladies (kruh kamenných menhirů z doby bronzové).
Po stopách stromodomů
Z pohledu historie není dům na stromě žádný převratný vynález. V oblibě je z praktických důvodů měly nejen domorodé kmeny v jižním Pacifiku a amazonských deštných pralesích, ale také Evropané. Odlehčený příbytek z mramoru si ve větvích postavil třeba rod Medicejských v Itálii. Velké oblibě se stromodomy těšily také na přelomu minulého století ve Francii.
Foto: www.baumraum.de, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.