Po Letné poleze Krokodýl. Alespoň ve studentském projektu
18.02.2010 10:27 Původní zpráva
Letná 2020? Žádná chobotnice. Žádný blob. Podél rozhlehlé zelené plochy poleze Krokodýl. "Položený mrakodrap" s byty a obchody by měl lemovat pražskou Letenskou pláň. Alespoň v projektu, který zvítězil v letošním ročníku soutěže studentů architektury Ještěd f kleci. Jeho autor Michal Krejčík vycházel mimo jiné z myšlenek Václava Havla.
Bývalý prezident Havel totiž prosazoval v "podhradí" (od úpatí Hradu po konec Letné) urbanistické řešení šetrné k životnímu prostředí, nápadité a moderní.
"Letenská pláň bývala kdysi závodištěm a sportovištěm na okraji města. Pak se z ní ale stalo ´prázdné místo´, kde nic není a vše je možné," popisuje Týdnu.cz výchozí stav Letné pro svůj projekt student architektury v Liberci Michal Krejčík.
Letná má zůstat volná a zelená
Po sto padesát let se na Letné (resp. na papírovém nákresu plochy) odehrávaly experimenty s městským urbanismem. "Vznikla celá řada návrhů, které se všechny snažily pláň zastavět, vytvořit městskou strukturu, zapojit ji do okolního města. Žádný z těchto návrhů se však nerealizoval," dodává Krejčík.
Podle něj by měla Letenská pláň i nadále zůstat volná, nezastavěná. Prázdná. "Jako světově unikátní zelený otevřený prostor v těsné blízkosti centra města, zelená pláň ve středu velkoměsta. Spíš než o její zastavění, jsem se zaměřil na její ohraničení," vysvětluje.
Studentská vize pro Prahu
Jeho Krokodýl je horizontální mrakodrap. Má perforovanou stěnu, která umožňuje průchod k zeleni, ale zároveň je rozhraním mezi prázdným zeleným prostorem a městskou strukturou. Sídliště obklopené zelení, s dobrou dopravní obslužností (stávající tramvajové spojení, blízko je metro Hradčanská a pod.) a s městskými službami v těsné blízkosti.
Není takový plán spíš utopie? "Je to samozřejmě vize, studentský projekt, ale během práce vznikají myšlenky, které mohou být podle mě velmi inspirativní v dalším urbanistickém plánování v Praze," míní Krejčík.
Projekt Michala Krejčíka, studenta 4. ročníku architektury na Technické univerzitě v Liberci (ateliér Jiřího Suchomela, odborná konzultace Miroslava Masáka) vybrala odborná porota v čele s architektem Johnem Eislerem jako absolutního vítěze letošního ročníku studentské soutěže Ještěd f kleci.
Foto: Archiv Michala Krejčíka
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.