Čínské úřady objevily ve městě Kchun-ming celkem pět falešných obchodů firmy Apple a dva z nich nařídily zavřít. Neměly oficiální autorizaci k provozování značkového obchodu od firmy Apple, nicméně všechny prý prodávaly originální zboží.
Inspekce prý zkontrolovala celkem 300 obchodů, čímž reagovala na nedávnou zprávu jedné Američanky, která na svém blogu uvedla, že ve městě narazila již na tři obchody vydávající se za oficiální prodejní místa firmy Apple. Dva obchody nyní úřady nařídily zavřít, protože neměly úřední povolení k podnikání. Důvodem tak nebyly obavy z kopírování ani pirátství, z čehož je Čína opakovaně obviňována, zdůraznil list Metropolitan Times.
Zlodějská Čína
Spojené státy a další západní země si často stěžují, že Čína žalostně zaostává v boji proti krádežím duševního vlastnictví. Čína se letos již sedmým rokem za sebou ocitla na seznamu zemí s nejhorší ochranou proti krádeži autorských práv, který sestavuje úřad zmocněnce americké vlády pro obchod. USA odhadují, že pirátství a padělání amerického softwaru a dalšího duševního vlastnictví v Číně stálo americké podniky v roce 2009 zhruba 48 miliard USD (814,9 miliardy Kč) a 2,1 milionu pracovních míst.
Apple má pouze čtyři oficiální firemní obchody, v Pekingu a Šanghaji, ale ne v Kchun-mingu. Ve městě však má 13 autorizovaných prodejců. Množství neautorizovaných prodejců Applu a další značkové elektroniky v Číně prodává pravé zboží. Většinou ho kupují v zahraničí a do země ho kvůli daním pašují, napsala agentura Reuters.