Internetový obchod
Až třicet procent Čechů neví, že řetězce mají i e-shopy
17.09.2019 18:01
Až 30 procent Čechů neví o tom, že jejich oblíbené řetězce mají také internetový obchod. Přesto bez ohledu na druh zboží ale zájem o internetové nákupy pomalu vzrůstá, převážně on-line nakupuje 21 procent oslovených respondentů. Vyplývá to z výzkumu konzultační společnosti Acomware. V úterý ho představila na tiskové konferenci. Nejvíce internetové nákupy upřednostňují lidé u erotického zboží, spotřební elektroniky, knih, hudby a filmu. Naopak potraviny, drogerie a léky nakupují převážně v kamenných prodejnách.
Výzkum, jehož se zúčastnilo 1016 on-line respondentů, se věnoval otázce, jakým způsobem lidé nakupují a jaký je jejich vztah k vybraným značkám. Acomware ho připravila s agenturou Ipsos a Vysokou školou ekonomickou.
Fakt, že zhruba 30 procent lidí neví o tom, že řetězce mají i e-shop, zdůvodňuje vedoucí konzultantů Pavel Čihák zvykem lidí nakupovat v kamenných obchodech. Jde například o zákazníky řetězců Tesco a Marks&Spencer, také hobbymarketu Hornbach a obchodů s obuví Baťa.
V kamenných obchodech nakupuje 43 procent lidí a 36 procent pak půl na půl s e-shopy. "Obliba kamenného obchodu je pořád pro nákup potravin, léků nebo potravinových doplňků zásadní. Lidé rádi chodí do kamenného obchodu, a proto e-shop nijak zásadně nevyhledávají," uvedl Čihák. Pokud nedůvěřují e-shopům, je to například kvůli tomu, že nemohou vrátit zboží bezplatně poštou nebo kurýrem, reklamovat či nemají zdarma dopravu.
Podíl internetových nákupů nicméně meziročně vzrostl o čtyři procenta. Zásadní revoluce podle Čiháka se ale v tomto segmentu neočekává.
Z výzkumu dále vyplynulo, že potraviny pořizuje on-line 36 procent lidí. Nejvíce v on-line prostředí dominuje Tesco, a to zejména na menších městech, naopak konkurenční e-shop Rohlik.cz ovládá především velká města. Drogerii po internetu nakupuje 58 procent zákazníků, nejčastěji v dm drogerii. Oblečení si pořizuje po internetu až 77 procent Čechů, přičemž v on-line vede řetězec H&M.
Polovina zákazníků obecně považuje internet za zdroj informací. Podle ředitele Acomware Davida Vurmy si zejména velké spotřebiče, nábytek, kosmetiku a parfémy často prohlédnou v kamenné prodejně a pak objednají on-line. U parfémů hrají podle Vurmy roli příznivější ceny v e-shopech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.