San Marino, maličká země v Itálii, bude možná muset prodat dluhopisy, aby svým bankám pomohla přestát odliv vkladů. Ty ze země rychle odtékají poté, co skupina G 20 tvrdě zasáhla proti daňovým rájům.
Odtéct ze země může až pět miliard eur z celkových 13,6 miliard, které jsou uloženy v sanmarinských bankách. Peníze zamíří hlavně do Itálie, odhaduje výzkumná agentura European House-Ambrosetti.
San Marino tvrdě pocítilo dopady zásahu v době, kdy se největší banka země zapletla do skandálu s praním špinavých peněz a nabídla amnestii italským občanů, který v ní měli nedeklarované peníze. Italové si podle tajemnice pro státní finance Gabriele Gatti dosud stáhli zpět zhruba 2 miliardy eur.
ČTĚTE TAKÉ: Řecku hrozí krach, tvrdí bývalý centrální bankéř
Stejnou amnestii vyhlásilo například Lichtenštejnsko, které ale poté co podepsalo několik mezinárodních daňových dohod o poskytování informací, vymazala OECD ze svého „šedého seznamu" zemí, které nedostatečně sdílí data týkající se daní.
San Marino otevřelo bankám přístup k penězům centrální banky. Nyní si bude muset půjčit ze zahraničí a prodat dluhopisy, aby podpořilo svou ekonomiku o objemu 1,3 miliardy eur, jejíž pětina se opírá o bankovní sektor.
„Poohlížeme se nyní po věřitelích a uvažujeme i o prodeji dluhopisů," uvedla pro Bloomberg tajemnice pro státní finance Gabriele Gatti. „Nechceme se spoléhat na státní hotovost." Stát San Marino má 31 300 obyvatel a zhruba 280 milionů eur v hotovosti, uvedla.
Foto: Robert Sedmík