Britský odborový svaz Unite se dohodl s kanadským výrobcem automobilových součástek Magna na zachování dvou britských továren německé automobilky Opel minimálně do roku 2013. Výměnou za to chtějí odboráři úspory v nákladech, včetně zmrazení mezd na dva roky.
Ve Španělsku rozhovory Magny s odboráři zkrachovaly. Magna se nedávno dohodla na koupi Opelu od americké automobilky General Motors.
Britské továrny Opelu ve městech Ellesmere Port a Luton podle agentury AP zaměstnávají zhruba 5500 lidí. Očekává se, že v továrnách zanikne až 600 míst, což je zhruba o polovinu méně, než se odboráři původně obávali. Snížení počtu pracovníků navíc proběhne výhradně prostřednictvím dobrovolných odchodů. "Tato dohoda odstraňuje nejistotu kolem našich továren a pracovních míst našich lidí," uvedl odborový předák Tony Woodley.
ČTĚTE TAKÉ: Opel zeštíhlí, Magna bude propouštět
GM prodá Opel kanadské Magně, potvrdila Merkelová
Ve Španělsku však Magna při jednání s odbory neuspěla. "Setkání skončilo bez jakéhokoliv druhu dohody," řekl šéf závodní rady španělské divize Opelu José Juan Arcéiz. Španělská továrna Opelu ve městě Figueruelas v současnosti zaměstnává 7500 lidí. Magna zde navrhuje zrušení 1300 až 1650 pracovních míst, napsala agentura Reuters.
GM se minulý měsíc rozhodla prodat divizi Opel společnosti Magna a největší ruské bance Sberbank. Magna a Sberbank podle dohody získají v Opelu 55procentní podíl. Desetiprocentní podíl budou vlastnit zaměstnanci podniku a zbývajících 35 procent zůstane General Motors.
Generální ředitel GM Fritz Henderson dnes uvedl, že dohoda o prodeji Opelu by mohla být dokončena již tento týden. Podle agentury Reuters se však Magna musí nejdříve dohodnout s představiteli zaměstnanců Opelu ohledně roční úspory v celkové hodnotě 265 milionů eur (6,85 miliardy korun).
Společnosti Magna a Sberbank přislíbily, že Opelu poskytnou finanční injekci 500 milionů eur. Firmy chtějí využít Opel k agresivní expanzi na ruském trhu. V evropských aktivitách Opelu by však mělo podle jejich plánů zaniknout zhruba 10.500 pracovních míst. Opel nyní v Evropě zaměstnává kolem 50.000 lidí.
Německo slíbilo, že pokud se GM rozhodne pro Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur. Objevila se však podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.
Evropská komise přislíbila, že veškerou státní pomoc pro Opel pozorně prozkoumá. K podrobnému přezkoumání pomoci podle serveru E15 vyzval rovněž český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Česko se údajně obává, že by mohly být ohroženy cíle tuzemského automobilového průmyslu v Rusku.
Foto: Reuters, archiv