V České republice se vlivem pokračující krize a horší finanční situace domácností stále více lidí dostává do existenčních potíží. Na jejich nelehkých osudech pak v rozšířené míře parazitují různí finanční vykukové a rádoby finanční poradny. Za své služby si účtují tisíce, zatímco občanské sdružení tyto služby poskytují zadarmo. Stejně jim řada Čechů naletí.
Letošní novela zákona o spotřebitelském úvěru zamezila sjednávání nevýhodných půjček pomocí směnek, nižších částek do pěti tisíc korun či zajištěním nemovistosti vůči úvěru za pár tisíc. Pomocí těchto praktik nepoctivci vysávali již tak zadlužené občany. Nyní si našli novou oblast - pomoc s dluhy.
Mnoho těchto firem se navenek tváří jako poradny - Řešíme dluhy, Stop dluhům, Poradny pro oddlužení atd.. Ve skutečnosti si však za svou práci nechávají královsky zaplatit. Za pouhé sestavení návrhu na oddlužení si účtují podle průzkumu společnosti Provident poplatky od osmi do dvaceti tisíc korun, přičemž klientům nezaručí, že jim soud insolvenční návrh schválí. Mnoho z postižených lidí totiž nesplňuje podmínky a tak se těchto peněz zbaví vlastně zbytečně.
V případě, že soud oddlužení odmítne, tento poplatek propadá firmám, neboť je nevratný. Přitom neziskové organizace - například Poradna při finanční tísni - návrh sestaví zcela bezplatně. I u renomované právní kanceláře by stála pomoc při sestavení návrhu jen okolo deseti tisíc korun.
Měsíčně je přitom v průměru podáno okolo 2000 návrhů na soudní oddlužení. Při průměrné výši poplatku za sestavení insolvenčního návrhu 15 000 korun představuje pro nepoctivé "poradce" zhruba 360 milionů korun ročně! Do neziskových organizací přitom chodí jen stovky žádostí, drtivou většinu jich "vychytají" právě nepoctivci.
Problémové lidi aktivně vyhledávají
Největším problémem na českém finančním trhu je dlouhodobě velmi nízká finanční gramotnost. Právě u lidí ve finančních problémech je tento problém nejpalčivější - většinou jde o lidi s nižším vzděláním, kteří mají několik úvěrů, bankovních karet i půjček, navíc často dluží za nájmy, operátorům či za energie.
"Dlužníci zaplatí v naději, že budou mít klid a zbaví se dluhů. Tito "zprostředkovatelé" ale nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem, a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení," vysvětluje ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb.
Firmy, které se na neštěstí jiných přiživují, jsou úspěšné hlavně kvůli tomu, že lidi aktivně vyhledávají. Většinou mají hodně letáků v supermarketech, na zastávkách a jsou dobře viditelné. Lidé jim s vidinou konce neustálých telefonátů od lidí vymáhajích peníze podlehnou. Tito finanční vykukové navíc aktivně oslovují klienty v problémech, které si našli přes datové schránky, registry či insolvenční rejstříky.