Lidé se více obávají úspor vlády, než se báli krize

Ekonomika
24. 9. 2010 15:50
Lidé se bojí vládních úspor víc než loňské hospodářské krize.
Lidé se bojí vládních úspor víc než loňské hospodářské krize.

Češi se nyní více obávají dopadů plánovaných úsporných opatření vlády, než se před rokem báli hospodářské krize. Zatímco loni v souvislosti s krizí vyjádřilo 67 procent respondentů obavy ze ztráty zaměstnání, zvýšení cen či snížení životní úrovně, letos obavy připustilo 85 procent lidí.

Vyplývá to z telefonického průzkumu, který provedla společnost Provident Financial mezi 765 nynějšími či bývalými klienty.

Opakovaný průzkum také s ročním odstupem zjišťoval, jak se mění přístup lidí k zadlužování a splácení půjček. V tomto případě je výsledek podle Provident Financial mírně optimistický. O půjčkách Češi o trochu více přemýšlejí a mají méně problémů s jejich splácením. Důvodem je také zpřísnění podmínek pro poskytnutí půjčky u bank i nebankovních společností a oživení ekonomiky. Více než tři pětiny lidí uvedly, že nemají se splácením problém. Loni neměla problém se splácením úvěru nebo půjčky čtvrtina respondentů.

Stejně jako v předešlých průzkumech prováděných v letošním roce potvrdilo i nynější dotazování to, že Češi pomalu začínají o půjčkách více přemýšlet. Zatímco v loňském roce byla pro 70 procent lidí nejdůležitějším faktorem při výběru půjčky rychlost, s jakou obdrží peníze, dnes je rychlost hlavním faktorem pro 56 procent respondentů.

Poměr lidí, kteří se při rozhodování o půjčce řídí výší splátek a přeplatku, se postupně zvyšuje. Ve srovnání s loňským rokem je to více než dvojnásobný růst. Letos 16 procent lidí míní, že je pro ně důležitá výše splátek, pro téměř 18 procent lidí je rozhodující výše přeplatku.

V loňském roce průzkum zjišťoval obavy Čechů v souvislosti s panující ekonomickou krizí, letos položil stejnou otázku v době, kdy se ČR připravuje na úsporná opatření směřující ke snížení schodku státního rozpočtu. Nejvíce se lidé bojí ztráty zaměstnání (24,1 procenta) a zvýšení cen, zejména nájmů a potravin (23,9 procenta). Na 15 procent dotázaných se obává snížení životní úrovně, které loni nahánělo strach pouhým šesti procentům respondentů. Objevily se také obavy ze zvýšení daní, poplatků v nemocnici či snížení důchodu.

Provident Financial působí na českém trhu krátkodobých hotovostních půjček pro domácnosti 13 let a má 260 tisíc zákazníků.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ