Albrecht Hornbach: Němci jsou stejní kutilové jako Češi

Ekonomika
16. 2. 2018 15:45
Albrecht Hornbach
Albrecht Hornbach

Česká republika se možná dočká dalších prodejen pro kutily. Budou menší, efektivnější a budou více spoléhat na moderní technologie. "Skloubíme internetové prostředí s klasickým prodejem," říká Albrecht Hornbach, šéf stejnojmenného rodinného holdingu.

Češi mají pověst domácích kutilů. Říká se, že je to dědictví čtyřiceti let socialismu, kdy u nás bylo těžké sehnat jakýkoli stavební materiál a šikovného řemeslníka. Jsou Němci také takoví kutilové?

Ano, v Německu je to velmi podobné. Jsme národ nadšených kutilů, kteří rádi všelijak vylepšují své domovy. Rozdíl oproti České republice je snad jedině v těch historických důvodech, proč tomu tak je. Když ale říkáte, že jste za socialismu neměli dostatek řemeslníků, tak to podle všeho vypadá, že jich nebude dostatek ani v budoucnu. Tím pádem bude jejich práce stále dražší, a tak vám i nám nezbyde nic jiného, než se stále věnovat kutilství.

Každý chce dnes být právníkem nebo poradcem přes všechno možné, ale nikdo se příliš nehrne do povolání, kde se pracuje rukama.

Souhlasím, je to tak. Přitom řemeslníci si už dnes v mnoha případech vydělají pěkné peníze.

Do Prahy jste přijel na Retail Summit. Ve vašem vystoupení jste hovořil o mladé generaci. Ta má ale dnes spíše pověst líných lidí bez ambicí. Jak chcete mladé lidi přitáhnout?

To je pro nás velký úkol. Jsme si vědomi, že generace mezi dvaceti a třiceti lety není tak manuálně zručná jako jejich předchůdci. Chceme jim ale ukázat, že to rozhodně není žádný handicap. I oni mohou být schopni zvládnout své projekty pro vylepšení domácnosti od začátku do konce. A nakonec mohou zjistit, že je to neméně zábavné než počítače a sociální sítě.

Hornbach promo.Budete i vzhledem ke zvýšení zájmu mladých nějak měnit svůj sortiment?

Náš byznys je založený na tom, že jsme obchod pro kutily, pro lidi, kteří si rádi hrají s vylepšováním svých domácností. A toto rozhodně nehodláme měnit. Nechceme se stát obchodem s elektronikou nebo něčím podobným. To ale neznamená, že se nepřizpůsobujeme. Novou přidanou hodnotu vidíme ve vytvoření sítě služeb řemeslníků, kteří zákazníkům poradí nebo přímo pomohu v jejich domácnosti s naplánováním, zpracováním nebo i dokončením jejich projektů. Lidé si tedy u nás budou moci vybrat, zda si koupí celý projekt na klíč, nebo jen jeho část, anebo si svůj projekt budou dělat od A do Z sami a u nás k tomu jen nakoupí vše potřebné jako materiál a nářadí.

Jak moc je váš byznys závislý na průběhu hospodářského cyklu? Předpokládám, že jste hodně provázáni se stavebnickým odvětvím, jež výrazně závisí na tom, jak se daří ekonomice.

Kondice hospodářství je samozřejmě jedním z důležitých faktorů, které nás ovlivňují. Ale ne tolik, jak by se možná dalo očekávat. Je zajímavé, že lidé kutí vlastně stále skoro stejně. Náš byznys je tedy relativně stabilní, ale ne zcela nezávislý na hospodářském cyklu. Když plujete po řece a její hladina se hýbe, hýbete se také. Nemůžete zůstat stát nad hladinou. Ostatně čísla za roky 2008 a 2009, kdy do Evropy dorazila krize ze Spojených států, ukázala, že na nás ekonomická kondice celé země dopadá.

Dnes se všude hovoří o digitalizaci a informačních technologiích. Jak se to projevuje na vaší společnosti? Je vůbec možné tomu přizpůsobovat výrobky a služby, jež prodáváte?

Ano, dá se to, ačkoli se to nezdá. Přicházíme s konceptem, jenž nazýváme smart home. To znamená, že zákazníkům nabízíme různé technologie, pomocí kterých si mohou zvýšit komfort bydlení. Nejde tedy jen o to, aby s námi zákazník přestavěl koupelnu nebo vyměnil kuchyň, ale umožňujeme mu domácí zařízení vybavit technikou, aby se vše dalo snadněji a především chytřeji ovládat.

Hovořil jste také o on-line prodeji. Je to něco, co berete vážně, nebo internetový obchod berete na milost, aby to nevypadalo, že je Hornbach konzervativní a zastaralý?

První možnost je správná. On-line prodej bereme skutečně velmi vážně. Je to další způsob, jak našim zákazníkům můžeme zpříjemnit nakupování. Dnes si přes náš internetový obchod můžete pořídit vlastě cokoli - od kladívka až po zahradní domek.

A vidíte rostoucí trend on-line prodeje i na obratu? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když kupuji tento typ zboží, raději přijdu do obchodu vše si pořádně prohlédnout.

Je to opravdu znát. Prodej přes internet nám každým rokem roste, byť se na celkových tržbách stále ještě podílí méně než jednou desetinou. Trend je ale jasný a my si nemůžeme dovolit zůstat mimo on-line prostředí.

Slyšel jsem o vašem projektu Hornbach Compact. Co to přesně znamená?

Je to nová věc, kterou zatím testujeme v Německu. Jde o formát menších prodejen s výměrou do osmi set metrů čtverečních. Provozovna je rozdělena na dvě části. Standardní prodejna s vystaveným zbožím a k tomu přilehlý sklad. Zákazníci se po prodejní ploše pohybují s tabletem, zboží si mohou normálně prohlédnout a osahat a v tabletu pak najít, zda je skladem. Pokud ano, mohou si ho přes tablet objednat a mezitím jim je naši pracovníci nachystají ve skladu a připraví k odebrání. Je to prospěšné pro obě strany. Zákazníci mohou pohodlně vybírat a my zase ušetříme velké peníze, protože nemusíme mít ohromné prodejny. Navíc to chápeme jako ideální propojení on-line prostředí s klasickým obchodem.

Kolik takových prodejen máte?

Zatím tři a zatím pouze v Německu. Pokud se osvědčí, určitě jejich počet rozšíříme.

Mluvíme-li o rozšiřování, vaše společnost zatím funguje v devíti zemích Evropy. Plánujete expanzi i do dalších?

Nevylučuji, že budeme chtít vstoupit na nové trhy. Zatím se ale spíše soustředíme na zvyšování kvality služeb tam, kde jsme v současnosti.

Každý dnes hovoří o Číně, Indii a vůbec celé Asii jako regionu, jenž je pro jakýkoli obchod velmi perspektivní. Neuvažujete, že byste pronikli na asijský trh?

Expandovat na jiné kontinenty se nechystáme. Náš byznys má v tomhle určité specifikum, které je zároveň limitujícím faktorem. A tím jsou vysoké nároky na logistiku. Je výhodné mít síť prodejen, jež se nacházejí poměrně blízko sebe. Když vám zboží na jedné prodejně dojde, můžete improvizovat a nechat ho rychle dopravit z jiné. Nebo když řešíte zásobování, je méně nákladné dodat zboží do sítě, jež je hustá, než když máte prodejny rozprostřeny všude po světě. My skutečně preferujeme neustálé zvyšování kvality před expanzí na jiné trhy za každou cenu.

Dočká se tedy Česká republika další prodejny Hornbach?

Řeknu jen to, že v České republice vidím stále potenciál pro rozšiřování naší obchodní sítě. Konkrétní datum, termín nebo místo ale neřeknu. Postavení nové prodejny totiž závisí na tom, jak dlouho bude trvat vyřízení všech povolení, a to je nevyzpytatelné. Formát Hornbach Compact ale nabízí možnost, jak se dostat i do menších měst.

Česká republika patří k zemím, kde stavební řízení trvá velmi dlouho. Jak je to v jiných státech?

Z našeho pohledu je to všude víceméně stejné. Rekord v nejkratší době při budování prodejny máme tři roky, naopak nejdéle nám to trvalo, tuším v Nizozemsku, něco přes deset let.

Hornbach také vstoupil na burzu cenných papírů. Kvůli čemu jste si tam šli pro nový kapitál?

Potřebovali jsme investovat právě do rozšíření naší obchodní sítě, což bez kapitálu nejde. A pro nás bylo nejjednodušší jít právě na burzu. Takže jsme veřejně obchodovaná společnost

Autor: Petr MusilFoto: Karel Šanda

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ