Cena americké ropy WTI včera padla na sedmitýdenní minimum a americkým dodavatelům se hromadí zásoby následkem oslabující poptávky. Český spotřebitel by ale na benzinových pumpách zlevňování čekat neměl. Pro české odběratele je totiž více určující cena severomořské ropy Brent, která naopak mírně rostla na hodnoty kolem 45 dolarů. Zatímco skomírající celosvětová poptávka tlačí na další pokles černého zlata, ceny pohonných hmot se nenápadně sunou vzhůru. Benzin od začátku roku zdražil o korunu a třicet haléřů, zatímco cena motorové nafty vyskočila o 50 haléřů.
I když OPEC se snaží seč může a rád by viděl nárůst cen ropy minimálně k 60 dolarům za barel, jeho pokračující omezování výroby asi v nejbližší době nepřeváží nezájem odběratelů. Navíc země organizace OPEC dodávají pouze zhruba 40 procent světové ropné produkce, takže ani přímý vliv na cenu z pozice „tvůrce trhu" není jednoznačný. Mírný nárůst ropy Brent ale znamenal, že ve čtvrtek rozdíl (spread) mezi WTI a Brentem překročil 10 dolarů. Právě tento nesourodý vývoj na trzích komplikuje analytikům jakékoliv předpovědi. Vodítkem může být i cena ropných futures, kontraktů na dodání ropy v budoucích měsících. Ceny futures vyšší než ceny současné (spotové) naznačují nárůst cen ropy v příštích měsících.
Pro české spotřebitele je z hlediska budoucího vývoje cen pohonných hmot určující cena ropy na rotterdamské burze, tažená právě ropou Brent. Do velké míry stojí za nárůstem kurz české koruny. Slabý kurz koruny vůči euru i dolaru znamená nominálně vyšší ceny. I když předpovědi budoucího vývoje kurzu jsou v dnešním volatilním prostředí také velká střelba od boku, analytici se shodují spíše na dalším mírném oslabení v příštích měsících, což by spotřebu benzinu dále prodražilo.
ČTĚTE TAKÉ: Ropa byla včera opět pod 33 dolary. O moc výš nepůjde
Sečteno a podtrženo, s levnějšími cenami benzinu v Česku bychom neměli počítat, zatímco každé oslabení koruny se do konečných cen rychle promítne směrem vzhůru, zvláště pokud se koruna udrží stabilně kolem současné hodnoty. Trh s ropou může mírným růstem reagovat na omezování těžby ze strany OPEC, ale hlavním tahounem případného zdražení bude až oživení ekonomické aktivity.
Foto: Karel Šanda, archiv