Reakce
Analytici: Říjnový pokles inflace může pozastavit růst sazeb ČNB
09.11.2018 16:55
Říjnové zpomalení inflace může vyvolat pauzu ve zvyšování sazeb České národní banky (ČNB), shodli se analytici. Za nižší inflací v říjnu stál podle nich téměř výhradně pomalejší růst cen potravin, který doprovodil další pokles cen oděvů. Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta.
"Říjen završil celý půlrok s inflací nad cílem ČNB ve výši dvou procent. Avšak říjen byl zároveň druhým měsícem v řadě, kdy meziroční růst cen skončil pod očekáváním trhu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Za skutečností přitom podle něj zaostal i odhad ČNB 2,4 procenta z její listopadové prognózy.
Analytik Komerční banky Viktor Zeisel předpokládá, že rozdíl mezi realitou a prognózou ČNB se ještě rozšíří po zveřejnění listopadové inflace. "I to je jeden z argumentů, proč se domníváme, že si ČNB dá v prosinci pauzu se zvyšováním úrokových sazeb," podotkl. Z pohledu ČNB říjnová data nahrávají scénáři, v němž si centrální banka po sérii čtyř zvýšení úroků v řadě může na příštím zasedání vybrat pomyslnou pauzu a nechat své úroky beze změny, tedy repo sazbu na úrovni 1,75 procenta," souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč.
Inflační tlaky budou postupně sílit nejen kvůli rychlejšímu růstu mezd, ale i vlivem zvyšování cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. K tomu se podle něj zároveň bude přidávat rychlejší růst cen potravin kvůli horší sklizni v letošním roce. Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že inflace se v první polovině příštího roku dostane ke tříprocentní hranici. Za celý příští rok očekává průměrnou inflaci 2,6 procenta, což je hodnota, kterou pro rok 2019 předpokládá ve své nejnovější prognóze i ČNB.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,4 procenta. Jde tak podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského o největší meziměsíční zvýšení cen v této polovině roku. Za silným meziměsíčním nárůstem stojí zejména nízká srovnávací základna způsobená zavedením slev na jízdné ve vlacích a autobusech a prudké sezonní zlevnění dovolených z předchozího měsíce, poznamenal.
V říjnu citelně rostly ceny některých potravin, doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Například brambory za jediný měsíc zdražily takřka o dvacet procent. Důvodem je letošní sucho, které zapříčinilo špatnou úrodu, v případě brambor třetí nejhorší v historii sledování. V říjnu pokračoval růst cen pohonných hmot, zejména pak nafty, které překonaly maxima za celé období od roku 2014. Růst cen pohonných hmot umocňovala koruna, která ke konci měsíce klesla na svoji nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než rok. Slabá koruna je klíčovým inflačním činitelem uplynulých měsíců, uzavřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.