Hutní podnik
ArcelorMittal Ostrava by měl mít nového vlastníka
24.04.2018 11:18 Aktualizováno 24.04. 14:56
Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), který chce světová ocelářská skupina ArcelorMittal prodat jako kompenzaci při koupi italských hutí Ilva, by měl mít nového vlastníka už od 1. ledna 2019. Po jednání odborářů s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a členy vlády to řekl předseda Základní organizace OS KOVO v AMO Vítězslav Prak. Generální ředitel a předseda představenstva AMO Ašók Patil na to reagoval, že žádné lhůty firmě dosud představeny nebyly. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) řekl, že uvedený termín není dost dobře možné splnit a že konkrétní zájemci o AMO zatím nejsou známi.
ArcelorMittal tento měsíc oznámil, že prodat chce kromě podniků v Ostravě také továrny v rumunském Galati, italském Piombinu, makedonský ArcelorMittal Skopje, lucemburský ArcelorMittal Dudelange a provozy v belgickém Lutychu.
Podle Praka je už situace hodně rozpracovaná. "O tom svědčí také zprávy z Evropské rady zaměstnanců, kde nám bylo sděleno, že v zásadě už v září musí být vydán kontrakt na prodej těch firem, v listopadu by měl být podepsán a od 1. ledna příštího roku už musí v těch šesti továrnách být nový vlastník. Takže ten proces už doopravdy běží strašně dlouho," řekl odborový předák.
Návrh prodeje podniků podléhá schválení Evropské komise, ta má ve věci rozhodnout do 23. května. Ilva je podle produkce největší ocelárna v Evropě, při její koupi by se musel ArcelorMittal zbavit jiných podniků. Jména jejich potenciálních kupců zatím nejsou známa.
"Evropská komise má teprve rozhodnout, zda bude kompenzační balíček akceptovat. Předpokládáme, že harmonogram se dozvíme společně s tímto rozhodnutím, pokud bude kladné. V každém případě by prodej podniku trval řadu měsíců," uvedl Patil.
Hüner řekl, že uvedená data slyší poprvé. "Z hlediska manažerského, kdyby k tomu prodeji mělo takhle dojít, tak by už dneska museli být známi jednotliví vlastníci těch hutí. Z hlediska toho, že by měl být nějaký tendr, nějaké výběrové řízení, tak jak ho znám, tak si myslím, že půl roku je šibeniční termín, který není dost dobře možné splnit," řekl ministr.
Uvedl, že o konkrétních zájemcích neví. "My jsme se na potenciální zájemce ptali odborníků, kteří v branži pracují, a Mittalem byla zmíněna jedna dvě uskupení, která by mohla mít o to zájem. Ale byly to nepotvrzené informace z hlediska jejich zájmu, takže je to otevřené," řekl Hüner.
Patil ujistil, že v případě prodeje ostravské huti bude výroba pokračovat naplno, bez redukce kapacit nebo ztrát pracovních míst. "Dle sdělení EK schválí Komise navrhované kompenzace pouze tehdy, bude-li přesvědčena, že podniky, které jsou určeny k prodeji, budou v rukou nového majitele i nadále provozovány dlouhodobě a udržitelně. Všechny následné kroky budou probíhat pod dohledem EK," uvedl ředitel.
Odboráři podle Praka mají obavy z několika věcí. "Máme obavy, protože dneska obchod, nákup, prodej běží všechno přes korporátní linii, aby některé naše zakázky nekončily třeba v Polsku, to zaprvé. A za druhé máme tady věci, jako jsou třeba emisní povolenky, které vlastníme jako firma, a tady máme třeba obavy, aby se nedostaly z téhle firmy pryč," řekl Prak.
"Pokud by to Evropská komise schválila a bude na to dohlížet, pro nás je samozřejmě důležité, aby nový majitel byl seriózní investor, aby firmu rozvíjel, aby udržel zaměstnanost. Firma momentálně má 70 volných pracovních míst," řekl po jednání Babiš.
Vláda bude situaci sledovat. "Já, pokud budu mít příležitost, tak s komisařkou o tom budu mluvit a chceme to sledovat, protože to je klíčové pro celý region, stejně jako OKD," řekl. Není ale prý důvod k panice. "Není pravda, že by měla firma propouštět. Naopak hledá nové lidi," dodal.
ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi 6500 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun a tržby 28,786 miliardy korun. Někdejší Nová huť patří do skupiny Lakšmí Mittala od roku 2003.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.