Novým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR) se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má šedesát procent hlasovacích práv. AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku. Skupina CERCL, která byla dosud většinovým akcionářem NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít.
"Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. To v rozhovoru potvrdil i předseda představenstva NWR Gareth Penny. "Pan Bakala a skupina BXR se rozhodli, že se nechtějí dále zapojovat do restrukturalizace společnosti," řekl Penny. Noví vlastníci podle něj vyjádřili ochotu firmě dále pomoci.
Uvedl, že mimo jiné povolili NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet. Na konci března nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. Dosud musela firma držet minimálně čtyřicet milionů eur. "V důsledku tohoto všeho jsme získali pozitivní vyjádření od našich auditorů, že společnost bude i do následujících let pokračovat ve své činnosti," řekl Penny. Firma podle něj uzavřela kapitolu, která se týkala minulosti OKD, a otevřela kapitolu novou. Uvedl, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku chce firma nadále pracovat na strategické revizi. "Pokusíme se nastavit takový proces, který povede k pozitivnímu výsledku restrukturalizace," řekl. "Bankrot či likvidace společnosti by byla opravdu špatná volba," dodal.
Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) vláda počká na návrhy nového vlastníka. "My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou. Samozřejmě pro nás je prioritní řešit ta ohrožená pracovní místa našich horníků," komentoval změnu vlastnické struktury NWR Babiš s tím, že schůzku s novými majiteli zatím domluvenou nemá.
Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.
Pařík uvedl, že AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR. Jako příklad dlouhodobé podpory OKD, prostřednictvím NWR, ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy korun zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o dvě miliardy korun (75 milionů eur) a poskytnutím nových úvěrů ve výši 950 milionů korun (35 milionů eur) při refinancování firmy v roce 2014. "Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu," dodal.
Podle něho jsou členy skupiny AHG mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. "Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD," řekl.
Ashmore Group je velký mezinárodní investiční fond, specializuje se na akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Vznikl v roce 1992, jeho vedení sídlí v Londýně, v čele stojí Peter Gibbs. Celková hodnota spravovaných aktiv na konci roku 2014 činila 63,7 miliardy dolarů (1565 miliard korun).
Investiční společnost Gramercy Funds Management LLC byla založena v roce 1998 s cílem využít investičních příležitostí na rozvíjejících se trzích a investorům se snaží poskytnout vyšší návratnost rizikových investic. Sídlí v americkém městě Greenwich ve státě Connecticut, ale kanceláře má také v Londýně, Hongkongu, Singapuru nebo Mexico City. Investiční společnost M&G Investment Management Limited má celosvětově přes 1500 zaměstnanců a založena byla již v roce 1931.