Bakalovy byty se <span>staly předvolební kartou</span>

Ekonomika
10. 3. 2010 12:52
ODS a ČSSD se přou kvůli bytům bývalých OKD.
ODS a ČSSD se přou kvůli bytům bývalých OKD.

ODS a ČSSD se přou kvůli bytům bývalých OKD.Sociální demokraté nesou podle ODS přímou odpovědnost za nejistou situaci více než stovky tisíc nájemníků v bytech bývalé těžařské firmy OKD.

Byla to sociálnědemokratická vláda vedená Stanislavem Grossem, která privatizovala podíl státu v OKD a umožnila, aby stát ztratil vliv na dění v této společnosti. ČSSD také tímto prodejem připravila stát o desítky miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda ODS Mirek Topolánek spolu se severomoravským lídrem strany Pavlem Drobilem. Šéf poslanců ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka obvinění označil za součást předvolebního boje.

"ODS se snaží vytvářet jakési umělé skandály nebo umělé aféry, aby ovlivnila průběh předvolební kampaně způsobem, který zřejmě sama pokládá za ideální," poznamenal Sobotka. Kauza s byty OKD se podle něj táhne od roku 1990, kdy tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý rozhodl o tom, že byty, kterých je asi 44 tisíc, budou vloženy do OKD a v jejím rámci privatizovány. "To předurčilo osud bytů na 20 let dopředu," podotkl Sobotka. Kdyby se tak nestalo, čekal by byty zřejmě převod na obce a následná privatizace v rámci obecního majetku.

Byty OKD spolu s ostatním majetkem firmy získala firma Karbon Invest při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu, připomněla ODS. Tuto firmu pak koupila společnost RPG Industries a byty nyní vlastní její dceřiná společnost RPG Byty.

ČTĚTE TAKÉ: V OKD se schyluje ke stávce

Sobotka ale upozornil i na situaci z let 1996 a 1997, kdy poté, co byla část akcií OKD vložena do kuponové privatizace a část převedena bezúplatně na obce, měla vláda ve firmě už jen velmi těsnou majoritu. Zbytek akcií byl v rukou spekulantů, kde se ocitl za "směšné částky", a stát neviděl ani korunu, uvedl Sobotka. V té době tehdejší vláda podle Sobotky připustila, že se Fond národního majetku neúčastnil navýšení jmění OKD a přišel tak o majoritní podíl. "V roce 1998, kdy přišla první sociálnědemokratická vláda, už vláda v OKD majoritu neměla," upozornil Sobotka. Většinový podíl získali lidé, kteří skupovali akcie z kuponové privatizace.

Finančník Zdeněk Bakala na chodbě Městského soudu v Praze.Občanští demokraté tvrdí, že sociálnědemokratická vláda v roce 2004 připravila stát o desítky miliard korun, protože Karbon Invest získal byty hluboko pod cenou, a to za 4,1 miliardy korun. Tržní cena přitom podle ODS byla 33 až 55 miliard. Stát předal i majetek, který nebyl znalecky oceněn. Bylo to například 1200 bytů OKD na Kladensku, nebytové prostory, hotely a další nemovitosti, které nabyvatelé získali zadarmo, ale hodnota dalšího majetku činila asi 1,2 miliardy korun.

Sobotka ale upozornil, že nebyly prodávány byty, ale menšinový akciový podíl ve společnosti. Cena podle něj vycházela z posudku Fondu národního majetku a byla oněch 4,1 miliardy korun za necelých 46 procent akcií OKD. Transakci podle něj zkoumal nejen český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale i Evropská komise, která konstatovala, že privatizace OKD za tuto cenu byla v souladu s tržními pravidly. "Vláda tehdy poprvé řešila problém bytů OKD, předtím 14 let nikoho nezajímaly," upozornil Sobotka. Vláda ČSSD podle něj uložila Fondu národního majetku, aby do smlouvy o prodeji minority zapracoval několik zásadních podmínek, které se otázky bytů týkaly. 

ČTĚTE TAKÉ: Soud začal jednat o Bakalově žalobě na Zaorálka

ODS ale tvrdí, že ČSSD nikdy zjevně neměla v plánu umožnit nájemníkům, aby získali byty do vlastnictví. "Pokud by to myslela vážně, tak by do smlouvy zakotvila povinnost prodat byty nájemníkům a sankce za nedodržení smlouvy by nebyly směšné desítky milionů korun, ale miliardy, které jsou prokazatelnou hodnotou bytů," uvedla ODS. Sobotka uvedl, že podmínky garantovaly, aby byty nebyly prodávány do rukou nikoho jiného než nájemníků. Podle něj i místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka ale nabyvatel akcií smlouvy nedodržel. "Když je někdo nabyvatel akcií, tak mu zároveň říci, že musí prodávat byty, to je něco, co by mohlo být shledáno protiústavním," poznamenal Zaorálek k tvrzení představitelů ODS.

Zaorálek uvedl, že byty byly tehdy prodány společnosti Zdeňka Bakaly "za symbolickou cenu". "Ale předpokládalo se, že on s tím bude zacházet v režimu, kdy stát dal podmínkami jasně najevo, že ty byty se nemohou a nesmějí stát běžným zbožím," vysvětlil. Stát podle něj dodržování podmínek neuhlídal. Ministerstvo financí už loni v listopadu podalo určovací žalobu na rozhodnutí firmy RPG Industries, která v červnu vypověděla předkupní právo nájemníkům bývalých bytů OKD. RPG ale na podané výpovědi trvá, proto ministerstvo podalo žalobu k rozhodčímu soudu. Firma také dostala od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun za to, že převedla byty do majetku své dceřiné společnosti RPG Byty, čímž prý porušila privatizační smlouvu.

Foto: archiv, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ