Na trhu s toaletním papírem sílí trend používání třívrstvého papíru a nákup multipacků. Objem spotřeby domácností je kolem tří miliard korun ročně, sdělila výzkumná společnost GfK. Podle údajů za rok končící loňským červnem utratil každý kupující za toaletní papír skoro 660 korun, v průměru ho ročně koupil 13krát.
Podle Petra Špačka, generálního ředitele společnosti Melitrade, která vyrábí zboží značky Linteo, spotřebitelé požadují především kvalitu. "Doba, kdy lidi chtěli obyčejný recyklovaný papír s minimálním návinem, šedost a žádnou bělost, je už dávno pryč," řekl.
GfK uvedla, že počet domácností kupujících jednovrstvý papír se stále snižuje, podle posledních údajů jich bylo devět procent, v roce 2014 to bylo 17 procent. Zatímco dvoučlenná domácnost utratí ročně za toaletní papír zhruba 640 korun, čtyřčlenná o třetinu více.
Podle Špačka obchodní řetězce tlačí na cenu, ale trh jde spíše po kvalitě. "Tlak ze strany obchodních řetězců, zejména nadnárodních organizací, je tak enormní, že marže produktů se neustále snižuje," řekl.
Společnost Melitrade proto prodává další produkty, jako jsou vlhčené a vatové výrobky, které vylepšují její výsledky. Firma měla předloni zisk 31 milionů korun při více než miliardovém čistém obratu.
Špaček dodal, že největší zájem je o bílý papír prodávaný ve stále větších baleních. "Čtyřkusá balení už nejsou takovým hitem. Lidé nemají tolik času nazbyt," uvedl. Stále více se prodávají balení po osmi a více kusech. Spotřebitelé podle něj dávají přednost neparfémovaným papírům, protože typické vůně, jako meruňka nebo aloe vera, se nemusí každému líbit.
Podle údajů Českého statistického úřadu se za rok končící letošním dubnem dovezl do ČR toaletní papír v kotoučích za 1,9 miliardy korun. Nejvíce ze Slovenska (za více než 900 milionů korun), dále z Německa a Polska.