Bitcoiny vlastní desetitisíce Čechů. Jenomže kde je utratit?

Ekonomika
4. 1. 2017 21:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do virtuální měny bitcoin v Česku dosud investovaly desetitisíce lidí. Počet firem přijímajících platby v této měně ale roste jen mírně. Řekl to zakladatel největšího tuzemského obchodníka s bitcoiny WBTCB Martin Stránský. Bitcoiny akceptuje asi stovka tuzemských firem.

Cena bitcoinu se na začátku ledna vyšplhala poprvé za poslední tři roky nad hranici 1000 dolarů (zhruba 25 800 Kč). Pokračovala tak v růstu poté, co v loňském roce posílila o 125 procent. Podle Stránského se obecně čeká další růst ceny. "Já budu raději pesimistický. Očekávám mírnou korekci současné ceny, která je v tuto chvíli 1030 USD, kdy máme i velmi drahý právě dolar," řekl.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Celková hodnota bitcoinů v oběhu se nyní nachází na rekordním maximu nad 16 miliardami dolarů (413 miliard Kč).

Noví zájemci zkoušejí podle Stránského do bitcoinu investovat jako do nezávislé alternativy. Na straně obchodníků pak byl v poslední době zájem o možnost přijímat platby v bitcoinech zejména mezi taxikáři.

Podle partnerky advokátní kanceláře Taylor Wessing Karin Pomaizlové není z právního hlediska obchodování s bitcoiny regulováno zákonem o platebním styku a nepodléhá dozoru ČNB, protože podle centrální banky nejde o elektronické peníze. "Jde o čistě soukromoprávní vztah mezi osobami, které se účastní obchodování s bitcoiny. Ve smyslu českého občanského zákoníku jde o nehmotnou věc," podotkla. V české legislativě se o bitcoinech hovoří pouze v souvislosti se zákonem o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, který zavedl pojem "virtuální měna".

Kurz bitcoinu zůstává ve srovnání s oficiálními měnami velmi vrtkavý, jeho nejvýraznější jednodenní výkyvy v loňském roce se pohybovaly kolem deseti procent. Vrtkavost bitcoinu se nicméně výrazně snížila oproti roku 2013, kdy jednodenní výkyvy dosahovaly až 40 procent.

V loňském roce kurz bitcoinu podpořila silnější poptávka v Číně, která byla důsledkem oslabování čínského jüanu. Ten v loňském roce ztratil sedm procent, což představovalo jeho nejhorší výkon za více než dvacet let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ