Brusel kritizuje Česko za schodkové hospodaření
30.05.2007 11:20 Aktualizováno 30.05. 14:10
Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia vyjádřil v hodnocení konvergenčního programu ČR, který je plánem k přijetí eura, politování nad vývojem českých veřejných financí. ČR se zavázala, že letos deficit nepřekročí 3,3 procenta HDP, ale podle odhadů se bude pohybovat kolem čtyř procent HDP.
Za současný vývoj českého rozpočtu může podle eurokomisaře letošní náhlý nárůst výdajů, který nebyl vyvážen žádnými protiopatřeními.
Jde především o nárůst sociálních výdajů, které politici schválili ještě před loňskými volbami. Podle Almunii by se bez těchto výdajů rozpočet opět vešel pod tříprocentní hranici. Komise rovněž uvedla, že opatření přijatá Českou republikou k nápravě schodkového hospodaření do roku 2008 se ukázala jako neadekvátní.
Premiér Mirek Topolánek se se stanoviskem EK v řadě bodů shoduje. Příčinou stavu veřejných financí ČR je podle něj neudržitelný vývoj zejména mandatorních, tedy zákonem daných výdajů. Tento stav ještě prohloubily předvolební sociální balíčky, zdůraznil.
"Příznivé časy byly promarněny, je nutné využít zbytku ekonomického vzestupu a neprodleně zahájit reformní opatření," uvedl Topolánek. Bez reformy poroste dál veřejné zadlužení a ČR ani v budoucnu nebude schopna splnit kritérium schodku veřejných financí do tří procent HDP. Tento ukazatel ČR porušuje už nyní, připomněl premiér a dodal, že bez reformních opatření budou v roce 2009 mandatorní výdaje vyšší než příjmy rozpočtu.
Doporučení k nápravě
Středečním hodnocením konvergenčního programu však problémy Česka v EU s nadměrným deficitem nekončí. Komise totiž vyhlásila, že je na čase udělat další krok v proceduře kvůli nadměrnému deficitu, kterou Brusel s Českem zahájil v červnu 2004.
Česká vláda dostane od unie doporučení, kterých se má držet, aby napravila současný stav veřejných financí. Původně měli konkrétní soubor opatření schválit začátkem července ministři financí EU poté, co ho ve středu měla předložit komise.
Komisaři však rozhodli, že celý proces odloží, informoval diplomatický zdroj. Konkrétními opatřeními se tak EK bude zabývat až koncem července a ministři je dostanou na stůl zhruba v říjnu. ČR pak bude mít čas do dubna 2008, aby schodek napravila. Pokud se tak nestane, budou jí hrozit sankce, včetně zastavení evropských dotací. K tomu však unie nikdy nepřistoupila.
Na zasedání ministrů financí EU, které se uskuteční 10 července, budou jeho účastníci schvalovat pouze hodnocení konvergenčního programu s tím, že "opatření, která ČR přijala k nápravě nadměrného deficitu, jsou nedostatečná".
Jak na rozpočet?
Komise zatím odhalila jen tři obecnější doporučení, která by měla ČR zohlednit již při sestavování rozpočtu na příští rok. Prvním z nich je zastavení prohlubování rozpočtového schodku ještě letos a jeho návrat pod tříprocentní hranici nejpozději v roce 2008. Druhým doporučením je úprava výdajové stránky rozpočtu tak, aby byl zredukován podíl povinných výdajů. Třetím a zatím posledním doporučením je zlepšení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí v souvislosti s rostoucími náklady, které přinese stárnutí obyvatelstva. Podle komise to znamená, že ČR bude muset přijmout penzijní reformu a reformu zdravotnictví.
Český konvergenční program počítá s tím, že v roce 2009 by měl schodek rozpočtu činit 3,2 procenta, což je stále více, než EU považuje za normální. Ministerstvo financí ovšem nastínilo i alternativní scénář. Podle něj by bylo po přijetí určitých opatření možné stlačit deficit na 3,2 procenta HDP v roce 2008 a na 2,8 procenta HDP o rok později.
Český ministr financí Miroslav Kalousek navíc hovoří o tom, že pokud parlamentem projdou na začátku června navržené reformy, sestaví rozpočet se schodkem nižším než tři procenta. V době, kdy by Česko mělo přijímat euro (odhadem rok 2012), by se měl schodek pohybovat kolem procenta HDP.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.