Franšízy
Byznys s cizí značkou
22.05.2016 12:21 Původní zpráva
Drogerie Teta, Bageterie Boulevard či McDonald's. V Česku přibývá takzvaných franšíz, tedy podniků, které jejich majitelé provozují pod cizí značkou. Je jich už téměř sedm tisíc. A další budou přibývat. Ani podnikání podle jejich návodu ale neznamená automatický úspěch.
Podnikání pod cizí značkou však Čechy baví. Jen za loňský rok přibylo více než 400 takových provozů, jako je třeba McDonald's, drogerie Teta nebo kavárna CrossCafe. Na začátku letošního roku tak podnikalo už 5740 lidí, kteří provozovali celkem 6800 poboček.
Jak ukazují údaje poradenské firmy Profit system franchise services, k rozšiřování sítí se stále častěji odhodlávají i původem české značky. Jejich podíl už dosáhl 65 procent a rostou rychleji než zahraniční konkurence. V Česku působí už 236 takových značek a jejich počet dál poroste. "Dynamika však nebude taková jako v předchozích letech. Trh dospěl do fáze, kdy postupně dosahuje vrcholu a strop by se mohl pro následující období nacházet na úrovni 270 značek," uvedl Marek Halfar, ředitel Profit system franchise services.
Zájem o český trh ukázala i Mezinárodní výstava pro podnikání a franchizing v Praze, která proběhla minulý týden. Odhodlání prosadit se na českém trhu tam prezentovala mimo jiné polská značka dětského oblečení 5.10.15, francouzské fastfoody Boco, španělské čistírny Pressto, slovenský koncept Mr. Kebab či český koncept fitness studií Body Express.
A naopak, české značky zase pronikají do zahraničí. Do Jižní Ameriky míří koncept únikových her Puzzle Room, Bageterie Boulevard uvažuje o Německu a Číně, síť Konopných lékáren se rozšiřuje po Česku i ve Velké Británii.
Vývoj v Česku sleduje obdobné trendy, jaké fungují v zahraničí. V USA, odkud také pocházejí světově nejúspěšnější koncepty, je skoro 800 tisíc takových podniků, které zaměstnávají přes devět milionů lidí a vykazují obrat 944 miliard dolarů (22,8 bilionu korun).
Všechny ukazatele navíc rostou šest let v řadě za sebou a daří se jim lépe než tamní ekonomice jako takové. Model se vyplatí oběma stranám. Firmám pomáhají k rychlejší expanzi s nižšími náklady. Zájemci o značku rozjedou podnikání s nižším rizikem. Má to ale i své nevýhody.
"Není to pro kreativní podnikatele, kteří rádi inovují a vymýšlejí. Franšíza vám dává know-how, ale také pravidla. Když vám poskytne detailní manuály, propagační materiály, propracovaný design i systém, bude vyžadovat, abyste se od firemní linie neodchylovali," uvádí příklad Jaroslav Malý, jednatel odborného portálu TopFranchising.cz.
* Jak franšízové systémy fungují a jaké s nimi mají lidé zkušenosti?
* Které koncepty jsou nejúspěšnější?
* Co plánuje s franšízou Česká pošta?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 23. května 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.