Nadúroda brambor sráží jejich cenu až na dvě koruny za kilogram. Zákazník tleská a řečeno s nadsázkou, jsou to nejlevnější brambory od dob Kryštofa Kolumba. Ale zatímco polský sedlák si mne ruce, český nad cenou pláče.
U silnice nedaleko železničního viaduktu v brněnských Chrlicích stojí stánek opatřený výrazným poutačem. "Brambory z Vysočiny", čtou kolemjedoucí. V kiosku mohou koupit výpěstky z nejlepší bramborářské oblasti v republice, nejvábivější je ale údaj o ceně: 4,90 za kilogram. Průměrnou loňskou cenu brambor přitom Český statistický úřad stanovil na 26 korun. Česko se tedy rázem změnilo v bramborový ráj.
U stánku zastavujeme, právě tu nakupuje sedmdesátiletý Rudolf Dvořák. "Už jsem je doma ozkoušel, jsou bezvadné. Nejlepší je ale cena, beru dva pytle," svěřuje se. Necelá pětikoruna za kilogram brambor je pro Dvořáka po dlouhých letech přijatelná cena. "V supermarketech lidi okrádají i teď. Někde chtějí až patnáct korun za kilogram, přitom kvalita je mizerná," stěžuje si. Prý není nad hlízy z Vysočiny. "Tyhle jsou od Nového Města na Moravě," opakuje, co mu řekla prodavačka.
Žena za pultem nicméně otázky TÝDNE neslyší ráda. Ptáme se, zda náhodou nejde o dovoz z Polska. A jak se jmenuje farma na Vysočině, kde nakupují? Prodavačka s ukrajinským přízvukem na všechny dotazy odpovídá odměřeně: "Nepovidat. Nefotit. Nic němožno." Poskytne sice telefonní číslo na majitele stánku, ten ale mobil nezvedne. "Tož Ukrajinka, bojí se," je penzista Dvořák pořád nadšen z báječného nákupu. "Brambory ve sklepě - nouze na uzdě," říká lidová pranostika a tu teď důchodce stoprocentně naplnil.
* Proč je prodej brambor u cest podezřelý?
* Kdo na nízké ceně brambor nejvíce tratí?
* Jaké jsou ceny brambor v okolních zemích?
* Jaká je historie pěstění brambor u nás?
* Jak se k nadúrodě postaví Evropská unie?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází již toto úterý 18. 11. 2014.