Cena severomořské ropy Brent se poprvé od listopadu 2014 dostala na 80 dolarů za barel. Investoři se obávají poklesu vývozu suroviny z Íránu po obnovení amerických sankcí v době, kdy dodávky ropy na trh jsou již napjaté.
Nejvýše od listopadu 2014 je také cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI), která vystoupila až na 72,13 USD za barel. Půl hodiny po poledni ceny ropy část předchozích zisků mírně snížily, stále se však drží blízko nejvyšší hodnoty za tři a půl roku.
Ceny ropy se v obavách z poklesu vývozu ropy z Íránu po obnovení sankcí ze strany USA zvyšují už několik týdnů. Írán je třetím největším producentem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Těží nyní zhruba 3,8 milionu barelů denně, z toho 2,5 milionu vyváží.
Na druhé straně globální zásoby ropy a produktů z ní v posledních měsících prudce klesly kvůli vysoké poptávce a omezení těžby ze strany největších světových producentů. Analytici očekávají, že zásoby se budou dál snižovat, protože se blíží letní sezona, kdy roste poptávka po benzinu. Růst poptávky má překonat rovněž očekávané zvýšení těžby ropy z břidlic v USA.
"Americké břidlice nynější problémy s dodávkami ropy vyřešit nemohou," uvedla ve své zprávě investiční banka Goldman Sachs. Podle ní dodatečná ropa z USA nevykompenzuje ztráty z Íránu, Venezuely a z Angoly. Podle analytiků Goldman Sachs napjatý trh také poskytuje ropnému kartelu OPEC prostor pro ukončení dohody o omezení těžby, aniž by to mělo výrazný dopad na ceny.
Několik bank v posledních dnech zvýšilo odhady vývoje ceny ropy na další období. Zdůvodnily to hlavně napjatými dodávkami suroviny na trh a vysokou poptávkou.