Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech v letošním třetím čtvrtletí vzrostly mezičtvrtletně o 2,7 procenta na 46 200 korun za metr čtvereční. Od začátku roku 2015 se zvýšily o 21 procent. Ve sledovaném čtvrtletí byly nejdražší byty v Praze s průměrnou cenou 61 500 korun, naopak v Ústí nad Labem to bylo 10 700 korun. Celkem se prodalo přes 6 tisíc bytů za 17,7 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte a portálu CenovaMapa.org. Portál zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.
"Ačkoliv se čtvrtletní tempo růstu cen nemovitostí proti druhému čtvrtletí mírně snížilo, jeho dynamika je stále vysoká a díky vývoji cen nabídek nemůžeme v nejbližších měsících očekávat rychlou změnu tohoto trendu," uvedl jednatel portálu CenovaMapa.org Milan Roček. Ve druhém čtvrtletí se ceny zvýšily mezikvartálně o 6,1 procenta.
Nejdražší byly byty v developerských projektech, kde v průměru vyšel metr čtvereční na 58 100 korun, naopak nejlevnější byly v panelových domech s průměrnou cenou 35 900 Kč. "Ovšem zatímco u panelových domů vzrostly o 5,6 procenta, u těch nových pouze o 0,9 procenta," doplnil ředitel oddělení nemovitostí Deloitte Miroslav Linhart.
V mezičtvrtletním srovnání nejvíce stouply prodejní ceny v Českých Budějovicích (o 13,5 procenta), Hradci Králové (o 13,4 procenta) a Jihlavě (o 10,8 procenta). Ceny se zvýšily v osmi krajských městech ze čtrnácti. Naopak nejvíce klesly v Karlových Varech, a to o 6,4 procenta.
Nabídka v Praze nestačí uspokojovat poptávku
Po Praze byly nejdražší byty v Brně (46 800 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (37 100 Kč) a Středočeském kraji (35 500 Kč), za který jsou údaje vypočítány jako průměr za okresy Benešov, Beroun, Kladno, Mladá Boleslav, Praha-východ a Praha-západ. Naopak druhým nejlevnějším krajským městem po Ústí nad Labem byla Ostrava (18 400 Kč).
Prodaných bytů bude letos v porovnání s loňským rokem podle Deloitte méně. "Podle množství kupních smluv, které zapsal katastr nemovitostí za první tři čtvrtletí, letos bude přibližně o deset až patnáct procent obchodů méně než v loňském roce," sdělil manažer oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána. Největší podíl prodejů ve třetím čtvrtletí podle něj připadl na Prahu, konkrétně 64 procent v objemu 11,3 miliardy korun.
"Na pražský trh přichází měsíčně stále méně nových bytů, než je aktuální poptávka. To je jeden ze základních faktorů, které tlačí nabídkové ceny vzhůru. Od začátku letošního roku bylo na trh v Praze dáno měsíčně v průměru 510 nových bytů, ale prodáno bylo 630 bytů. Nové nabídky nestačí uspokojovat poptávku. Tento stav trvá více než rok," dodal analytik portálu CenovaMapa.org František Brož.
Nejvíce bytů v září a říjnu podle Deloitte prodal Central Group (202), následovaly Finep (163), AFI Europe (127), YIT (119) a Exafin (79).