Plynová drahota
Češi mají druhý nejdražší plyn ze zemí východního bloku
23.10.2012 10:00 Původní zpráva
Češi mají druhý nejdražší plyn ze zemí bývalého východního bloku. Při průměrné roční spotřebě 30 MWh (spotřeba při vytápění běžného rodinného domu) zaplatí za plyn 38 250 korun za rok; v Rumunsku je to téměř o polovinu méně.
Domácnosti v České republice platí za plyn při spotřebě 30 MWh 38 250 Kč, což je podobná cena jako například ve Francii, Irsku nebo Lucembursku. Němci musej sáhnout do kapsy o něco hlouběji - zaplatí 44 640 Kč.
Nejdražší plyn prodávají energetické společnosti domácnostem v Dánsku, kde domácnost zaplatí ročně v přepočtu 87 060 korun. Nejlevnější plyn naopak odebírají domácnosti v Rumunsku, kdy při stejné spotřebě zaplatí jen 21 660 Kč. Při bližším pohledu na země bývalého východního bloku je patrné, že dráže topí plynem jen Maďaři, Češi jsou druzí (viz grafika).
"Všechny země východního bloku jsou postiženy tím, že se těžko zbavují starých dlouhodobých kontraktů. Výhody kupovat levnější plyn na burzách se totiž dostává jen větším odběratelům," říká Jiří Gavor, jednatel společnosti ENA, která se zabývá analýzami v energetice.
Za drahým plynem v ČR tak stojí například i dlouhodobý kontrakt tuzemské společnosti Transgas s Gazpromem, která ruskému kolosu garantuje určitou výkupní cenu - o dost vyšší, než je cena tržní. Transgas má navíc uzavřeny smlouvy s Gazpromem až do roku 2035.
Za vysokou cenu plynu mohou do jisté míry i spotřebitelé. Často totiž zůstávají u svého dodavatele, ač se dá plyn pořídit i levněji. Za pohodlnost si ale domácnosti připlácejí. "Rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou na českém trhu s plynem je 25 procent. Změnou dodavatele plynu tak lze ušetřit až 13 tisíc korun," říká Michal Hardyn z portálu TopSrovnani.cz.
"Některé země navíc politicky regulují - klasickým případem je Slovensko. Premiér Fico už dříve oznámil, že pokud by mělo dojít k zvýšení ceny plynu pro domácnosti, zablokuje prodej Slovenského plynárenského priemyslu do rukou Energetického a průmyslového holdingu," komentuje Gavor cenové rozdíly v zemích východního bloku..
Cenu plynu tvoří ze tří čtvrtin poplatek za plyn a jeho uskladnění, zbylou čtvrtinu tvoří poplatky za distribuci a přepravu plynu. Podle údajů České plynárenské unie klesla spotřeba za v prvním pololetí 2012 o 0,7 procenta oproti stejnému období v minulém roce. Hlavní roli sehrála teplejší zima.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.