Při odchodu na oběd čipem ohlásíte přestávku v práci a informace míří rovnou do docházkového systému zaměstnavatele. V restauraci zaplatíte kartou a data o platbě odchází do vaší banky. Pokladna tiskne účtenku s EET kódem a data putují do databáze Ministerstva financí. U jídla si v mobilu zapínáte mobilní internet a procházíte zprávy na sociálních sítích. Cestou z oběda se ještě zastavíte v kavárně, kde se připojíte na WiFi a objednáte si v e-shopu novou knihu. Takto podobně se chová řada Čechů v polední pauze na oběd. Na pozadí jedné takové obědové pauzy se odehraje řada dalších operací, které vyžadují komunikaci v rámci internetové sítě. Češi jsou stále více online, aniž by si to vždy uvědomovali. Spotřeba dat neúprosně roste. A bude hůř!
Na internetu je už polovina světa
Rok od roku celosvětově roste nejen počet uživatelů internetu, ale také rychlost připojení a objem přenesených dat. V loňském roce bylo na internetu více než 50 % světové populace. V rámci naší země je toto číslo ještě vyšší, internet používá přibližně 80 % Čechů. Rozvoj technologií a investice do infrastruktury v posledních letech přispěly ke zrychlení internetu. "Průměrná reálná rychlost stahování je v Česku 30/7Mbps. Pro srovnání, ještě před pěti lety to bylo 10/5 Mbps. V celé síti internet se také zvedá objem přenesených dat přibližně o 20 % ročně, přestože průměrná rychlost připojení roste pomalejším tempem," vysvětluje Michal Rašovský, šéf infrastruktury poskytovatele internetu Netbox.
Spotřebujeme stále více dat
Rychlý a dostupný internet se v posledních letech promítá i do způsobu jeho užívání. Pryč je doba, kdy si lidé vystačili pouze s e-mailovou komunikací, hledáním informací o zboží a službách nebo čtením zpráv na internetu. I když zmíněné aktivity nadále převládají, roste potřeba odesílání dat. Stále více lidí například sdílí fotografie a další typ obsahu, vkládá videa na internet, komunikuje slovy i obrazem pomocí nejrůznějších aplikací, nakupuje nebo ovládá své finance přes internetové bankovnictví. "Ve druhém čtvrtletí roku 2017 uvedlo 4,5 miliónu Čechů starších 16 let, že v posledním roce alespoň jednou nakoupili na internetu. Ještě před deseti lety šlo přitom o okrajovou službu, kterou využívalo pouze 15 % dospělé české populace, tedy zhruba 1,3 miliónu lidí," potvrzuje jeden z trendů předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.
Lidé jsou dnes online mnohem více, aniž by si to vždy uvědomovali. Ve světe se například každý rok zdvojnásobí počet lidí sledujících televizi přes internet. Tento trend začíná být velkým lákadlem pro stále více lidí i v České republice. Sítě vytěžují i další systémy a aplikace, které se neobjedou bez internetového spojení - příkladem jsou EET pokladny obchodníků, vzdálené ovládání přístrojů v chytré domácnosti, GPS navigace, docházkové a evidenční systémy a podobně. No a za dveřmi máme virtuální realitu, která s celým světem internetu za pár let pořádné zamíchá stejně jako s nimi dnes hýbe nositelná elektronika nebo internet věcí.
Rychlost uploadu je podceňována
Současný stav klade na všechny uživatele internetu mnohem vyšší nároky v tom, jakou rychlost a jakého poskytovatele si zvolí. "Parametr stahování a cena za 1Mbps přestává být základní mantrou a podcenění všech parametrů může člověka dostat do situace, kdy nebude moci bez omezení užívat všechny výhody moderní, ryze internetové doby. U poskytovatelů internetu je důležité sledovat například rychlost uploadu. Většina operátorů bohužel negarantuje solidní rychlost odchozích dat. Zatímco pro běžné surfování po internetu postačí i relativně nízký upload, při potřebě sdílení videí, fotografií nebo grafiky je garantovaný rychlý upload nutností," dodává Rašovský.