Výroba chleba v Česku loni meziročně klesla o deset procent na 306 tisíc tun. Češi v důsledku hospodářské recese šetří i na této základní potravině, stále více také před chlebem upřednostňují jiné pečivo. Během svého vystoupení u příležitosti oslavy Světového dne chleba to řekl předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.
Loňský údaj o roční spotřebě chleba dosud Český statistický úřad nezveřejnil. Podle posledního známého údaje z roku 2008 jednotlivec snědl v průměru 44,1 kilogramu chleba za rok, před 50 lety to bylo okolo 70 kilogramů. Oproti tomu spotřeba pšeničného pečiva dosáhla předloni 44,6 kilogramu. Poprvé v historii země tak bílé pečivo předstihlo v oblíbenosti chléb.
"Dle údajů ČSÚ klesla za poslední dva roky v období hospodářské krize odbytová cena chleba o 15 procent, a ceny jsou tak dnes na úrovni jako před deseti lety v roce 2001," poznamenal předseda svazu pekařů, podle nějž je v Česku spotřebitelská cena chleba ve srovnání se zahraničím velmi nízká. Podle říjnového údaje ČSÚ se kilogram konzumního chleba v ČR prodával v průměru za 17,79 koruny.
Na rozdíl od běžného pečiva, u něhož již zhruba 12 procent je ve formě zmraženého polotovaru dováženo ze zahraničí a v supermarketech následně rozpékáno, se chleba do Česka nedováží, uvedl Dřízal.
"V Německu a v Rakousku je obdobný výrobek v pekařství k dostání za dvě eura (téměř 50 Kč) a speciální chleby jsou ještě dražší," pronesl Dřízal s tím, že chleba je v sousedních státech výrazně dražší než litr benzinu, zatímco v Česku je to naopak.