Ačkoliv se průměrný plat v České republice každoročně pravidelně zvyšuje, na své jižní rakouské sousedy budou Češi ještě dlouho koukat z uctivého odstupu. A mohou si jen přát, aby už nastal rok 2038: tehdy průměrný český plat dosáhne úrovně platu rakouského a poprvé jej překoná.
Počítá s tím matematický model, který pro on-line deník TÝDEN.CZ sestavil ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Ve svých výpočtech vycházel z údajů, podle kterých průměrný plat v České republice činil v loňském roce 23 598 korun a v Rakousku po přepočtu z eur na koruny 74 439 korun a zohlednil též dopady ekonomické krize na hospodářství v obou zemích.
ČTĚTE TAKÉ: Krize? Průměrná mzda loni vzrostla na 23 598 korun
Podle Michlových propočtů by se měla úroveň platů v obou zemích protnout v roce 2038, kdy průměrný plat v České republice by měl činit 73 042 korun, zatímco v Rakousku "jen" 72 991 korun.
Skutečnost, že by za třicet let brali Rakušané v podstatě stejný plat jako nyní, není způsobena tím, že by rakouské hospodářství stagnovalo, ale proti nominálnímu přepočtu rakouských platů v porovnání s těmi českými hraje fakt, že ekonomové očekávají postupné a vytrvalé posilování koruny, díky kterému budou Češi "vydělávat" stále více a rychleji než jejich kolegové v zemích, kde se platí eurem. A stav českých veřejných financí signalizuje, že minimálně pět až šest let v České republice euro ještě zavedeno nebude. V okamžiku, kdy Česká republika euro zavede, se dohánění platové úrovně dalších zemí postupně zpomalí.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf České televize Janeček bere více než Klaus
Aleš Michl však upozorňuje, že jeho model funguje za dodržení pěti předpokladů: Česká republika nezbankrotuje z dluhů, "nezblbneme z krize", růst HDP České republiky do roku 2040 bude v průměru dvakrát rychlejší než v Rakousku, Česká republika přijme euro kolem roku 2019 a recese se v rámci ekonomického cyklu se dostaví jednou za tři až šest let, vypočítává Michl.
Podle údajů statistiků se v České republice rozdíly mezi platy stále prohlubují, a to jako mezi jednotlivými regiony, tak i odvětvími. Zároveň dvě třetiny vydělávajících občanů na průměrný plat nedosáhnou a vydělávají většinou o několik tisícikorun hrubého měsíčně méně, než činí statistický průměr.
Ilustrační foto: archiv Týdne