Česká spořitelna a UniCredit Bank investovaly do dluhopisů NWR

Ekonomika
11. 8. 2013 15:00
Spoluvlastník NWR Zdeněk Bakala při vstupu firmy na pražskou burzu v roce 2008.
Spoluvlastník NWR Zdeněk Bakala při vstupu firmy na pražskou burzu v roce 2008.

Po pěti letech od vstupu černouhelné skupiny New World Resources na burzu by se měli akcionáři začít smiřovat s tím, že přijdou o všechno. Firma, kterou spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala, balancuje nad propastí.

O existenčních potížích jednoznačně svědčí ceny dluhopisů New World Resources (NWR). Dluhopis zajištěný majetkem černouhelné společnosti, který je splatný v roce 2018, se prodává za 64 procent původní ceny. Ještě nižší ceny nabízejí investoři za nezajištěný dluhopis se splatností v roce 2021, který se prodává za zhruba třetinu původní hodnoty. "Ceny ukazují relativně vysoké riziko defaultu (bankrotu, pozn. red)," zdůrazňuje hlavní analytik Cyrrus Marek Hatlapatka. "Odráží se to i v cenách akcií a ratingu dluhopisů." Konkrétně nezajištěné dluhopisy mají rating agentury Standard & Poor´s na úrovni CCC, což znamená spekulativní pásmo. Jinými slovy: cenné papíry jsou vhodné pro spekulanty, a nikoli pro dlouhodobé investory.

Z vývoje hospodaření a ceny dluhopisů NWR už mají podle informací TÝDNE těžkou hlavu v České spořitelně a UniCredit Bank, které investovaly do dluhopisů. "Česká spořitelna z toho šílí," uvádí vysoce postavený manažer velké energetické společnosti.

Spořitelna ani UniCredit Bank se k investicím do dluhopisů nechtěly vyjadřovat. Mezi držiteli dluhopisů jsou kromě bank také světoví správci majetku, podílové fondy a hedgeové fondy. Mezi veřejně známé vlastníky patří především podílové fondy, které oznamují složení svého portfolia.

Mimo jiné dluhopisy černouhelné společnosti vlastní fond tuzemské firmy Conseq. "Dluhopisy NWR v menším objemu máme. Situace NWR je veřejně známá a vzhledem k této situaci splacení jejich dluhopisů není jisté," říká Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management. "Vzhledem k široké diverzifikaci investic Consequ však nečekáme žádný významný problém".

Podle údajů agentury Bloomberg patří mezi největší investory do zajištěných dluhopisů NWR společnosti AllianceBernstein (14,5 milionu eur), Investec Asset Management (12,8 milionu eur) a BlackRock Group, která vlastní cenné papíry ve výši 12,3 milionu eur. Nezajištěné a tím i výrazně rizikovější dluhopisy má v portfoliu BlackRock Advisors (8,8 milionu eur), BlackRock Group (8,6 milionu eur) a Sparinvest (7,0 milionu eur).

 

* Které firmy ještě investovaly do dluhopisů New World Resources?

* Co je největším problémem černouhelné společnosti NWR?

* Jak dopadají na hospodaření NWR celosvětové vlivy?

Odpovědi na tyto otázky čtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází 12. srpna 2013.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ