České dluhy a opasky: budeme utahováni, či škrceni?
24.03.2010 15:00
Brusel se podle dnešních zpráv obává o dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí. Tolik byrokrati. Tuzemské státní dluhopisy patří dle agentury Bloomberg, která monitoruje názor finančních trhů, mezi nejbezpečnější na světě. Tolik trh. Jak to tedy je? Kdo má pravdu - byrokrati, či trh?
Bruselští úředníci jsou vystrašeni kvůli neexistenci opatření, která by do roku 2013 přivedla schodek českého rozpočtu pod hranici tří procent celkového produktu ekonomiky. Česko má před volbami a žádné ze stran se příliš nechce lekat voliče utahováním opasků. Přestože je takové utažení nutné, nechceme-li skončit jako Řecko a zažít, jaké to je, když opasky nejsou pouze utahovány, ale je jimi téměř škrceno.
ČTĚTE TAKÉ: Výdaje musí klesnout o 42 miliard, tvrdí Janotův náměstek
Do Řecka má Česko ještě daleko, hlásá naproti tomu trh. Cena pojištění proti státnímu bankrotu, jež se na něm ustavuje, je totiž stále relativně velmi nízká. Je však dost dobře možné, že trhy pouze čekají na výsledek voleb. Neplaší hned jako byrokraté, leč trpělivě vyčkávají, jak promluví občané u hlasovacích uren a s čím pak vyrukuje vítězná politická sestava.
ČTĚTE TAKÉ: Na každého Čecha připadá státní dluh přes 112 tisíc
Pokud ta nevyrukuje s plány, jak rychle zmírnit narůstání českého zadlužení, trhy pravděpodobně velmi rychle přehodnotí svůj dosud shovívavý pohled na Česko coby zemi, která má k bankrotu skoro nejdále ze všech, a zpečetí tak nynější strachy euroúředníků.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.