Česko čeká čtvrtá průmyslová revoluce i práce s roboty

Ekonomika
17. 3. 2016 05:30
Automobilová výroba.
Automobilová výroba.

České podniky se musejí připravit na čtvrtou průmyslovou revoluci, aby byly konkurenceschopné. Aktuální průmyslová revoluce, kterou někteří odborníci nazývají evolucí, přináší větší automatizaci a digitalizaci výroby. Fenoménem je propojování reálného a virtuálního světa. Lidé budou mít v budoucnu za spolupracovníky také roboty. Vyplývá to z vyjádření odborníků na veletrhu Amper v Brně.

Podle generálního ředitele české pobočky Siemensu Eduarda Palíška takzvaný průmysl 4.0, jak se aktuální změny někdy nazývají, nepřinese úbytek pracovních sil. Siemens má na novinky adaptovanou výrobu v jednom z německých závodů a počet zaměstnanců zůstal stejný. "Továrna ale vyrábí sedmkrát více a ve vyšší kvalitě," uvedl Palíšek.

Podle něj bude mít lidská síla stále nezastupitelnou roli. Někdo bude rozhodovat, dozorovat procesy. Bude také nutné upravit prostředí, aby člověk a stroj mohli spolu v symbióze fungovat.

Průmysl 4.0 má zvýšené požadavky na senzory, komunikační systémy, kybernetickou bezpečnost. V tom je podle Palíška velmi dobrá řada českých firem. "Bude vznikat řada start-upů. Je důležité, aby se ČR této příležitosti chopila, aby se tyto firmy byly schopny napojit na konečné výrobce daných produktů," uvedl Palíšek. Podle něj ti, kdo se nepřizpůsobí, nebudou moci fungovat. Vláda podle něj bude muset přenést změny do škol, legislativy a na trh práce, ale zbytek je na firmách.

Podle ředitele pro strategický rozvoj ABB v ČR a na Slovensku Vladimíra Kysely nevede nasazení Průmyslu 4.0 jen ke zvýšení produktivity. "Těch cílových parametrů je daleko víc," uvedl Kysela. Jde o zkrácení výrobního cyklu, zajištění vyšší kvality. Firmy více vtáhnou do výroby své dodavatele. Tím, že dostanou vzdálený přístup k výrobě, mohou rychleji reagovat, například překalibrovat svoje zařízení on-line. Ve výsledku podle Kysely všichni uspoří.

První na řadě s modernizacemi je podle odborníků automobilový průmysl, který je pod tlakem masové výroby. "Dříve či později v tom budou všichni. Vyhýbat se tomu je scestné," uvedl Kysela. Výroba se automatizuje postupně 20 let, proto současná situace není podle něj revolucí, ale evolucí. Firmy si podle Kysely musejí vybrat, co ve výrobě chtějí zautomatizovat, protože vize plně automatické výroby je scestná. "Vždy tam bude element člověka, který přeplánovává, rozhoduje, dává nové podněty," dodal.

Podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy Jiřího Holoubka by se do nových trendů měly zapojit nejen velké technologické firmy, jako je například Siemens, ale i malé a střední podniky, které poskytují velkým společnostem subdodávky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA, Julian Stratenschulte

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ