Ke konci listopadu hospodařil stát se schodkem 169,4 miliardy korun, což je nejhorší výsledek za dobu existence Česka. Podle ministerstva financí přitom schválený rozpočet pro celý letošní rok počítá s deficitem 52,2 miliardy korun.
„Samotné hospodaření let 2009 a 2010 zvýší velikost veřejného dluhu o třetinu na 40 procent hrubého domácího produktu (HDP)," uvádí Luděk Niedermayer z Deloitte, spoluautor aktuální studie o růstu státního dluhu. Ke konci loňského roku dlužil stát 30 procent HDP.
Strmý nárůst zadlužení státu může podle výsledků studie České bankovní asociace vést mimo jiné k zdražování úvěrů a vytlačování soukromých investic. „Každé, byť jen nepatrné zvýšení úroků potom přinese potřebu vyplatit o miliardu korun ročně víc na financování státního dluhu," doplňuje Niedermayer.
Zdraží úvěry firmám i hypotéky
Stát bude muset hledat investory, kteří by dluh zaplatili. Jelikož dluhopisů je v současnosti velké množství a vydávají je velké evropské země, bude muset stát investory lákat na vyšší úroky. To ovlivní celý trh a může nastat i zdražení úvěrů pro firmy i pro občany. Na strmě rostoucí veřejný dluh doplatí především firmy.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská komise varuje Česko: snižujte rozpočet
Problémy to však může přinést i občanům, protože vzrůstající úroky hypoték nebudou schopni platit. Naopak ti, kdo spoří, se budou moci těšit z vyšších úrokových sazeb na spořicích účtech. Nejhůře to odnese stát, který nebude mít na výdaje. Podíl mandatorních, tedy povinných výdajů je totiž v současnosti velmi vysoký.
Lotyšská cesta?
Výše samotného dluhu v České republice není nijak dramatická a ostatní země i v rámci EU ho mají často vyšší, například Itálie přes 100 procent HDP. Dramatická je však dynamika růstu státního dluhu. Například Lotyšsko, které se dostalo na pokraj státního bankrotu, vysoký dluh nemělo, ale rostl mu velmi rychle.
Foto: Robert Sedmík