Vývoj hospodářství
Českou ekonomiku nakopl export, rostla o 2,8 procenta
09.06.2011 11:16
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostla o 2,8 procenta, tedy o 0,3 procentního bodu více, než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,6 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že na výkon ekonomiky měl pozitivní vliv především zahraniční obchod.
"Česká ekonomika těží ze slušné kondice svého největšího exportního trhu, Německa. Očekáváme, že náš západní soused letos poroste 2,8 procenta, díky čemuž by se mělo české HDP zvýšit o 2,4 procenta," uvedl řídící partner PwC v České republice Jiří Moser.
Zpřesnění údajů HDP za první čtvrtletí bylo podle statistiků důsledkem využití komplexnějších informací o vývoji podnikatelského a vládního sektoru a částečně i dílčích zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2010.
Statistici přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška poněkud překopali pohled na ekonomiku. "Ekonomika podle nových informací rostla v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně i meziročně rychleji, než ukazovaly předběžné odhady. Skutečností ale zůstává, že všichni naši sousedé rostli rychleji než my jak v roce 2010, tak v prvním letošním čtvrtletí," uvedl. Data navíc také podle Sobíška nově ukázala, že reálná spotřeba domácností již klesá již dva roky.
"Zdrojem ekonomického růstu byl na straně poptávky především zahraniční obchod, pozitivní vliv mělo i oživení investiční aktivity. Opačně působil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Tahounem zvýšení tvorby hrubé přidané hodnoty byl stejně jako v předchozích čtvrtletích zpracovatelský průmysl," uvedl ČSÚ.
Na nabídkové straně ekonomiky se v prvním čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) o 3,5 procenta zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který zajistil téměř čtyři pětiny přírůstku. HPH ve zpracovatelském průmyslu přitom vzrostla o 11,6 procenta, a to především v odvětvích - výroba dopravních prostředků, strojírenství a elektrotechnický průmysl. Nižší HPH ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 zaznamenala zejména odvětví zemědělství, energetiky a stavebnictví.
Složky poptávky přispěly k vývoji HDP během prvních třech měsících letošního roku podle statistiků značně rozdílně. Snížení výdajů na konečnou spotřebu v úhrnu o 0,7 procenta bylo důsledkem poklesu meziročních výdajů domácností o půl procenta a vládních institucí o 1,3 procenta. Meziročně nižší poptávka měla záporný vliv na HDP v rozsahu půl procentního bodu. Pokles výdajů domácností byl ovlivněn především nižším prodejem potravin a nealkoholických nápojů, jejichž spotřeba se v reálném vyjádření snížila o více než pět procent. V běžných cenách vydaly domácnosti o 2,3 procenta prostředků více než před rokem.
Nárůst tvorby hrubého fixního kapitálu v reálném vyjádření o 3,8 procenta ovlivnil vývoj HDP pozitivně v rozsahu 0,8 procentního bodu. Zvýšily se především investice do dopravních prostředků a také do budov s výjimkou obydlí. Zásoby v průběhu prvního čtvrtletí vzrostly bez očištění o sezonní a kalendářní vlivy nominálně o 21,6 miliardy korun, zatímco v prvním
čtvrtletí roku 2010 o 18,8 miliardy korun.
Přebytek zahraničního obchodu zbožím a službami v nominálním vyjádření 43,7 miliardy Kč byl o 1,8 miliardy Kč vyšší než ve stejném období loňského roku, a to i přes relativně výrazné zhoršení směnných relací o 2,7 procentního bodu. V reálném vyjádření vzrostl vývoz o 15,6 procenta, zatímco dovoz pouze o 13,2 procenta. Zahraniční obchod tak přispěl k růstu HDP v rozsahu 2,5 procentního bodu. V běžných cenách HDP v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,9 procenta na 924,5 miliardy korun.
Zaměstnanost v pojetí národních účtů během prvního čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,7 procenta, v porovnání s posledním loňským čtvrtletím se ale prakticky nezměnila. Celkový vývoj ovlivnilo především odvětví zpracovatelského průmyslu, ve kterém pracuje více než čtvrtina všech zaměstnaných osob. Zaměstnanost se v něm zvýšila o 1,1 procenta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.