Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,25 procenta. Analytici vesměs takový krok očekávali. Nemění se ani základní sazba stanovovaná Evropskou centrální bankou.
Ponechání úrokových sazeb beze změny by mohlo podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky způsobit mírný tlak na posílení české koruny. "Naopak výraznějšímu posilování koruny by mohla bránit stále přítomná možnost snížení úrokových sazeb v blízké budoucnosti či přímo intervence proti posilování koruny," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Hampl: Oživení české ekonomiky bude mít tvar písmene W
Naposledy snížila bankovní rada úrokové sazby 6. srpna, a to na historicky nejnižší úroveň 1,25 procenta. Pro snížení úrokové sazby hlasovalo tehdy všech sedm členů bankovní rady. V příštím roce lze podle ekonomů počítat s postupným růstem úrokových sazeb.
Také Evropská centrální banka dnes podle očekávání analytiků nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Trichet: V případě hrozby inflace zařadíme zpátečku
ECB začala sazby snižovat loni v říjnu, kdy základní úrok v eurozóně činil 4,25 procenta. S šířícími se dopady finanční a hospodářské krize pak banka přistoupila k urychlenému uvolnění měnové politiky a na svém prosincovém zasedání dokonce sáhla ke snížení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu. V takovém rozsahu ECB sazby za dobu své existence ještě nikdy nezměnila.
Od posledního zasedání bankovní rady ECB statistika ukazuje na postupné zlepšování hlavních ekonomických indikátorů. Analytici přesto nepočítají s tím, že by ECB začala sazby znovu zvyšovat dříve, než začátkem příštího orku.
Foto: archiv Týdne