Čeští manažeři jsou příliš konzervativní. Rozhodují pomalu

Ekonomika
31. 8. 2018 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Čeští manažeři se musejí naučit rychle se rozhodovat a nebát se nedostatku informací. V současnosti bývají příliš konzervativní. Šanci dostat se v budoucnu do vedení firem mají zejména lidi, kteří se dokážou přizpůsobovat změnám lépe než ostatní. Na čtvrtečním semináři Nové trendy ve vzdělávání, který pořádala společnost Top Vision, to řekla HR konzultantka a lektorka Jana Megelová.

Nové vzdělávací metody podle ní musejí vést k tomu, aby se lidé naučili zvládat nejistotu a získali schopnost rozhodovat se pomocí intuice založené na předchozích zkušenostech. "Schopnost rozhodnout je základní kompetence, kterou lídři budou potřebovat," uvedla lektorka.

Svět se s nástupem digitalizace začal rychle měnit a vedení firem se bude muset umět rozhodovat ve stejně rychlém tempu, i když nebudou jasné všechny souvislosti. Manažeři budou muset umět riskovat, myslí si Megelová. Odborníci na lidské zdroje se proto podle toho v současnosti snaží poznat, kdo by mohli být nejlepší lídři v budoucnosti, která je nejistá.

Češi jsou teď podle lektorky dobří v kvalitě rozhodování, když si nastudují všechna dostupná data. "Trvá jim to trochu déle, ale pak rozhodnou správně. To si myslím, že umíme. Ale teď se po nás bude chtít, abychom zrychlili. Abychom nechtěli tolik informací, ale abychom dokázali rozhodnout i při jejich nedostatku," řekla.

Chyba začíná ve škole

Účastníci semináře se shodli, že ve firmách se ukazují rozdíly v přístupu k práci mezi různými generacemi. Mladí lidé nemají tolik zkušeností jako starší zaměstnanci, ale bývají otevřenější k novým věcem. Podle odborníků na firemní vzdělávání je pro úspěch v budoucím světě důležitá vzájemná komunikace a respekt.

Dnešní děti by se podle Megelové měly už ve školách učit lépe projevovat svůj názor a vystupovat před větším množstvím lidí. Podle účastníků dnešního semináře s tím mají potíže často i dospělí. Firemní vzdělávání jim ale dnes už nabízí možnosti nacvičit si některé situace ve virtuální realitě. Simulovat se tak dá třeba i jeden celý den vytíženého manažera, který musí sehnat informace, odpovídat na e-maily a zároveň si v krátkém čase musí připravit prezentaci na schůzku.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/rawpixel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ