Papoušci z tuzemských chovů se v posledních letech stali žádaným exportním artiklem. Ročně jsou z Česka vyvezeni do zahraničí exotičtí ptáci v hodnotě několika desítek milionů korun. O "české" papoušky, jejichž cena se pohybuje i ve statisících korun, je zájem nejen ve státech Evropské unie, ale například také v zemích Blízkého východu či v Rusku.
Export papoušků loni podle Českého statistického úřadu po předchozím poklesu opět vzrostl. V roce 2013 byli z ČR do zahraniční prodáni papoušci za 69,5 milionu korun, o rok později jejich export mírně klesl na 64 milionů a loni se zvýšil na 75 milionů korun. Naopak do Česka byli v roce 2015 dovezeni papoušci v hodnotě pouze půl milionu korun.
Největší export exotických ptáků statistici zaznamenali v roce 2011, kdy obnášel 93 milionů korun. Naopak v roce 2002 byli z Česka do zahraniční vyvezeni papoušci jen za necelých 27 milionů korun.
Mluvčí výstavy exotického ptactva Exota Olomouc Jan Potůček řekl, že z Česka se exportují hlavně andulky, korely, rosely, agapornisové, alexandři, neofémy a další menší a ne příliš drahé druhy papoušků. "V ČR existuje několik velkých výkupčích exotického ptactva, kteří objíždí ptačí burzy a skupují ptáky, které se chovatelům nepodařilo prodat na místě. Ve velkém pak tito papoušci putují do zahraničí, kde je výkupčí prodají i za násobky pořizovací ceny," řekl Potůček.
Papoušci z tuzemských chovů končí zejména u zákazníků v Itálii, Nizozemsku, na Balkáně či v Řecku. "V některých případech i mimo EU, i když export do třetích zemí vyžaduje řadu povolení. V posledních letech se hodně vyváží na Ukrajinu, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu," uvedl Potůček. Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni značná část exportovaných papoušků skončila ve Spojených arabských emirátech, Iráku, Kuvajtu, Kataru či Turecku.
Komerční chov v Česku podle Potůčka provozuje minimum chovatelů papoušků. "Naplno, ale ne jako svůj hlavní příjem, se chovu papoušků věnují odhadem tisíce Čechů. Absolutní počet chovatelů klesá, ale přibývají ti, co se věnují chovu vzácných a drahých ptáků. Naopak ubývají chovatelé andulek a běžnějších druhů," dodal.
Cena podle druhu
V tuzemských bytech a domech papoušci nezpívají tak často jako dříve, kdy téměř v každé domácnosti poletovala ochočená andulka či korela. "Dnes už taková situace není, takže je těžší prodat odchované papoušky. Často tito ptáci končí u výkupčích, kteří je pak ve velkém vyváží do zahraničí," řekl Potůček, podle kterého na druhou stranu roste zájem o chov vzácných a drahých papoušků. "Přisuzuji to lepší ekonomické situaci. Mnoho lidí si již může dovolit koupit například pár arů hyacintových, který stojí 600 tisíc korun," dodal Potůček.
Cenové rozpětí papoušků je podle Potůčka značné. Nejlevnější andulku lze pořídit za 50 až 80 korun. "Běžnější druhy papoušků stojí stokoruny, maximálně několik tisíc korun. Populární žako si drží cenu na průměrných 13 tisících korunách, ara ararauna stojí 25 tisíc korun, kakadu bílý 30 tisíc korun, amazoňan modročelý sedm tisíc korun. U většiny velkých druhů papoušků ceny mírně klesají, výjimkou je žako, kde se ceny drží již mnoho let na stejné úrovni," řekl Potůček.
Češi doma chovají hlavně andulky, korely a rosely. Z větších papoušků podle Potůčka bezkonkurenčně vede žako. "V ČR se chová odhadem přes 10 tisíc žaků. Zájem roste ale také o největší papoušky rodu ara, i když ti jsou už na chov náročnější a málokdo jim dokáže zajistit vhodné zázemí," dodal.