S informací o údajném vyřešení letitého sporu o dodávky uhlí přišel v úterý server Euro.cz. Má spočívat ve výměně aktiv. ČEZ prý získá hnědouhelný důl Československé armády, uhelná společnost Czech Coal výměnou dostane elektrárnu Počerady.
Obě účastněné strany však informace dementovaly. "Jednání na toto téma dosud probíhá a jeho výsledek je prozatím ve hvězdách," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda dozorčí rady ČEZ Zdeněk Židlický. Výměna aktiv je podle ČEZ jednou z možných variant dohody, druhou možností je pak uzavření dlouhodobé smlouvy na prodej uhlí.
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ připouští, že v roce 2010 společnosti poklesne zisk
"Jednání s ČEZ o různých variantách řešení našeho dlouhodobého sporu vedeme. V tuto chvíli by ale nebylo fér, abychom k tomu poskytovali jakékoliv informace," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ generální ředitel společnosti Czech Coal Petr Pudil.
Problémem současné situace je vzájemná závislost obou společností. Výměna aktiv by ČEZ umožnila těžit uhlí pro své elekrárny ve vlastním dolu a Czech Coal by mohl vytěžené uhlí spaloat ve vlastní elektrárně.
Podle serveru Euro.cz by měl ČEZ získat důl Československé armády ihned po podpisu smlouvy, ale elektrárnu Počerady by společnosti Czech Coal předal až v roce 2013. Až v tomto roce totiž vyprší kontrakt mezi firmami na dodávky uhlí pro Počerady.
V povrchovém dolu Československé armády se nacházejí největší zásoby uhlí v České republice. Většina z nich je však za takzvanými územními limity těžby, s jejichž zrušením počítá projednávaná státní energetická koncepce. Do limitů momentálně zbývá vytěžit necelých 40 milionů tun uhlí.
ČTĚTE TAKÉ: Ministr Tošovský: Chceme prolomit těžební limity
Většinový podíl ve skupině Czech Coal vlastní Czech Coal N.V. podnikatelů Vasila Bobela a Petra Pudila. Zbylých 49 procent drží Indoverse Czech Coal Investment miliardáře Pavla Tykače. Největším odběratelem uhlí od skupiny je právě ČEZ.
Foto: archiv Týdne