Energetický holding ČEZ má zájem o privatizaci polských energetických firem Tauron a ZE PAK. Zároveň bude sledovat prodej státních společností Enea a dolu Bogdanka. Informovala o tom polská agentura PAP s odvoláním na výkonného ředitele CEZ Polska Petra Ivánka. Tauron je dvojkou ve výrobě elektřiny v Polsku.
"Monitorujeme situaci a analyzujeme privatizační projekty. Zajímáme se o Tauron, pooohlížíme se také po Enei a Bogdance. Pokud by se nám povedlo vyřešit konflikt mezi akcionáři ZE PAK, pak bychom se zajímali rovněž o tuto firmu," uvedl podle PAP Ivánek. Rozhodnutí však bude podle mluvčí ČEZ Evy Novákové záležet přímo na konkrétních podmínkách. "Ty v současné době k dispozici nejsou."
Firma Tauron je přitom pořádné sousto, protože jde o druhého největšího polského výrobce elektřiny. Instalovaná kapacita společnosti přesahuje 5,4 gigawattu. V loňském roce firma prodala elektřinu za 3,85 miliardy dolarů (81 miliard korun).
Tauron by měl být podle dřívějších vyjádření připraven na vydání akcií na přelomu let 2009 a 2010, kdy se zahájí jednání s investory. Vstup Tauronu na burzu se pak bude odvíjet od nálady na trhu.
Dříve by tak mohl proběhnout prodej ZE PAK a to do konce letošního roku. Podle agentury Dow Jones Polsko plánuje letos prodat rovněž firmu Enea. Za největšího favorita na zisk energetické společnosti je považována švédská Vattenfall, která již vlastní 18,7 procenta akcií Eney. Zájem však mají také ČEZ či německá skupina RWE.
Důl Bogdanka by podle ministryně financí Joanny Schmidové měl vstoupit na burzu v červnu. Hodnotu akcií prodaných přes varšavskou burzu odhadla Schmidová na 300 až 400 milionů polských zlotých (až 2,5 miliardy korun). Jde vůbec o první privatizaci uhelného dolu v Polsku.
ČEZ ovšem sleduje i další příležitosti v Polsku. "Polský trh samozřejmě není jen o energetických koncernech a jejich uvažovaném vstupu na burzu s následným vstupem strategického partnera," uvádí Nováková. ČEZ má podle ní zájem i o oblast obnovitelných zdrojů. "V Polsku jsou výhodné přírodní podmínky pro větrné elektrárny." Investice do větrných elektráren podporuje navíc i stávající regulace.
Tuzemský energetický gigant by chtěl během privatizace v Polsku získat v jednotlivých firmách co největší podíl. "Atraktivitu IPO by pro všechny strategické investory zvýšila minimálně blokační minorita," upozorňuje Nováková.
Foto: archiv Týdne