ČEZ odřízl Moravia Energo od elektřiny. <span>Neplatí za dodávky</span>

Ekonomika
19. 2. 2009 17:59
Chrenkova společnost prý neplatí denní platby za elektřinu.
Chrenkova společnost prý neplatí denní platby za elektřinu.

Chrenkova společnost prý neplatí denní platby za elektřinu.Firma ČEZ ve čtvrtek přestala dodávat elektřinu společnosti Moravia Energo, která patří k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi. Zásobuje přes tisíc odběrných míst. Podle mluvčí ČEZ neplatí Moravia Energo denní platby za dodávky elektřiny. Oznámila to mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Přímý dopad na koncové zákazníky Moravia Energo není jasný, protože firma energii dováží rovněž z Polska a také si ji sama vyrábí.

Podle Novákové zároveň ČEZ vyzval třineckou společnost Moravia Energo ke splacení všech závazků. "Pokud závazky nebudou uhrazeny v plné výši, využije ČEZ k jejich úhradě dříve poskytnutých bankovních garancí," dodala Nováková.

Moravia Energo patří společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka. V roce 2007 firma dosáhla obratu 3,369 miliardy korun. Svým zákazníkům dodala přes dva tisíce gigawatthodin elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ chce urychlit tendr pro dostavbu Temelína

Firmě Moravia Energo teď elektřina do sítí neproudí.Mezi odběratele Moravia Energo patří například společnost E Side Property Limited (provozovatel nového stadionu fotbalové Slavie). "Společnost Moravia Energo nás o svých problémech informovala. Dodávky proudu na stadion přerušeny nebudou, protože kdyby šla do konkurzu, převezme jeho závazky lokální dodavatel, tedy Pražská energetika," řekl serveru www.ihned.cz tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. V roce 2006 dodávala Moravia Energo elektřinu například firmám Ahold, Penny Market, Bauhaus, Linde Gas nebo Čepro..

Miliony z akcií pro Grosse

Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Již v říjnu 2007 prodal své akcie společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, podle médií expremiér na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun. Na jaře 2008 pak akcie získal prostřednictvím Eniasu většinový majitel společnosti Dušan Chrenek. Grossovu transakci prošetřovala protikorupční policie, která ale loni v létě případ odložila.

Foto: archiv Týdne

 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ