Spotřebitelé mohou rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezují se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr mají také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost.
Zákon rozšiřuje regulaci i na takzvané mikropůjčky, tedy spotřebitelské úvěry do 5000 Kč, a hypoteční úvěry. Banky si budou moci za předčasné splacení úvěru účtovat pouze účelně vynaložené náklady a jednou ročně bude možno splatit čtvrtinu hypotéky zdarma.
Zákon stanoví maximální smluvní pokutu, kterou poskytovatel úvěrů může požadovat po dlužníkovi. Bude to nejvýše 0,1 procenta denně z částky, se kterou je spotřebitel v prodlení. Souhrn všech smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu jistiny (nejvýše 200 tisíc Kč). Do sankcí však zákon nezahrnuje poplatky za upomínky. Ty musí tvořit účelně vynaložené náklady.
Zákon zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli. Úvěrové firmy bude místo České obchodní inspekce kontrolovat Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence. Ta se bude zabývat i nelegálním poskytováním úvěrů. Firmám a jednotlivcům by za takový prohřešek hrozila pokuta až 20 milionů Kč.
Do konce března musí všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, požádat o licenci ČNB. Ta má 15 měsíců na rozhodnutí. Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů je nyní podle odhadů asi 55 tisíc, nový zákon má trh výrazně pročistit. Požadavky ČNB pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.