Česko-izraelská obchodní výměna by se v příštích letech mohla zdvojnásobit, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý po podnikatelské misi v Izraeli. Nadstandardních vztahů s Izraelem by ale podle něj Česko mělo hlavně využít k tomu, aby se v zemi poučilo z tamních předností, například aplikace vědy a výzkumu do výrobní praxe. Dlouhý to řekl po ukončení cesty do Izraele.
Asi sedm desítek zástupců českých podnikatelů včetně významných zbrojařských firem či vysokých škol v rámci podnikatelské mise doprovodilo do Izraele prezidenta Miloše Zemana, který byl v zemi od neděle do středy na státní návštěvě. Kromě setkání s českým prezidentem měli podnikatelé na programu podnikatelský seminář v Tel Avivu, dvoustranná jednání i podpisy několika memorand a smluv. Dlouhý vyzdvihl politickou podporu obou zemí vzájemné obchodní spolupráci.
Poznamenal, že v posledních letech výrazně vzrostl český vývoz do Izraele i obchodní obrat celkově. "Ale myslíme si pořád, že by to mohlo být daleko víc. V minulých letech se obchod zdvojnásobil. Dovedu si představit, že by se znovu zdvojnásobil," řekl.
Zdůraznil, že se "nemá cenu předhánět", zda obchod vzroste jednou či dvakrát. "Jde o to, aby spolupráce s takovou zemí, jako je Izrael, vedla k investicím a ke spolupráci v oblasti vědy a výzkumu," uvedl. ČR by podle něj mohla v příštích deseti až 15 letech z dobrých vztahů těžit tím, že zvýší produktivitu a hodnotu přidanou zpracováním české výroby.
Cíl vidí ve větším uplatnění výsledků vědy a výzkumu ve výrobě. "To je běh na dlouhou trať. Souvisí to se vzděláváním, s kontakty mezi univerzitami a vědecko-výzkumnými institucemi, souvisí to i s kontakty mezi podniky," dodal.
Obchodní bilanci by podle něj mohla v příštích letech zvýšit například kopřivnická Tatra, která se snaží o dodávky hasičských, vojenských i civilních vozů. Osobní automobily v zemi prodává Škoda Auto. "Slyšeli jsme na podnikatelském semináři, že Škoda tady přímo otevírá jedno ze svých inovačních center," upozornil.
S izraelskými firmami jednal i Tomáš Pastrňák ze společnosti RFT, na misi zastupoval několik firem včetně společnosti, která vyrábí bateriové systémy. Solární energie se do nich ukládá pro pozdější využití. "S izraelskými podniky chceme spolupracovat na dalším vývoji," řekl. "Byla to úvodní jednání, našly jsme tři instituce, se kterými budeme dále jednat," dodal.