Registr dlužníků SOLUS
Dluhů po splatnosti od krize přibylo 80 procent
15.02.2013 09:00 Původní zpráva
Ekonomická situace mnoha Čechů se stává tíživou. Svědčí o tom i růst počtu osob vedených v registru dlužníků SOLUS. Situace se liší podle regionů, největší zastoupení dlužníků je pak v severních Čechách a ve Slezsku, tedy v regionech, kde je tradičně velká nezaměstnanost.
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS závazky po splatnosti u 8,05 procenta všech dospělých obyvatel ČR (ve srovnání se 7,93 procenty ke konci 3. čtvrtletí 2012). Podíl počtu osob s nějakým závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ČR ve věku 18 let a více v průběhu čtvrtého čtvrtletí letošního roku rostl ve všech regionech České republiky.
V registru sdružení SOLUS bylo ke konci roku 2012 zapsáno necelých 880 tisíc fyzických osob, v Registru fyzických osobách podnikajících a právnických osob přibližně 63 tisíc firem a podnikatelů. Dlužná částka fyzických osob činila na konci roku 2012 celkem 46,2 miliardy korun, u právnických osob šlo o 63 tisíc záznamů firem ve výši 4,3 miliardy. V případě fyzických osob činí průměrná výše dluhu po splatnosti 75 060 korun, v případě firem a podnikatelů pak 94 505 korun.
Oproti předkrizovému roku 2008 vzrostl počet záznamů v registru u fyzických osob o osmdesát procent. U právnických osob a podnikatelů pak dokonce o astronomických 339 procent (viz Kolik záznamů eviduje registr SOLUS).
Za zhoršení situace může stoupající nezaměstnanost společně s klesajícími reálnými příjmy obyvatel a rostoucími životními náklady. Situace se liší podle regionů ČR a rozdíly bývají i mezi jednotlivými okresy. Dlouhodobě negativní je situace zejména v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde není schopno hradit své splatné závazky čtrnáct, respektive patnáct lidí ze sta.
Do negativního registru sdružení SOLUS se dostanou klienti členských společností, kteří dlouhodobě neplní své splatné závazky. Pokud některá ze společností sdružených v registru eviduje tři po sobě neuhrazené splátky, zapíše dlužníka do databáze. Minimální hranice dlužné částky po splatnosti pro prvotní zařazení do registru je přitom v rozmezí pouhých 100 až 500 korun, záleží na interních postupech členských společností.
Do registru se přitom dívají banky, hypoteční společnosti, úvěrové firmy a další. Je tak možné, že třeba dva roky staré provinění při zaplacení účtu za telefon může vést k problémům při získání hypotéky či spotřebitelského úvěru.
Informace o úhradě dluhu je v registru uchovávána po dobu 3 let. V případě, že jde o produkt telekomunikačního operátora, pak k automatickému výmazu dochází po jednom roce od data úhrady dlužné částky po splatnosti. Výmaz informace po uplynutí této lhůty probíhá automaticky, klient nemusí o výmaz nijak žádat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.