Drony dohlížejí na dráty. Kontrolují přenosovou soustavu

Ekonomika
28. 11. 2015 11:45
Drony jsou prozatím používány v mimořádných situacích.
Drony jsou prozatím používány v mimořádných situacích.

Společnost ČEPS, která v Česku provozuje energetickou přenosovou soustavu, si pořídila tři drony, které ji pomáhají hlídat stav sítě nejvyššího napětí v celé republice. Dodala, že díky dronům je možné provádět kontroly bez nutnosti vypínat dané vedení. Za každý z dronů ČEPS zaplatil 490 tisíc korun.

Mluvčí společnosti Barbora Peterová uvedla, že drony jsou zatím používány především v mimořádných situacích, například při poruchách na vedení, a také při neplánovaných a namátkových kontrolách. "Naopak se nehodí pro plošné kontroly celého vedení. Také nemohou nahradit mechanické práce, jako je kontrola dotažení matek a šroubů," řekl ředitel sekce Provoz a údržba ČEPS Karel Pícl.

ČEPS dále uvedl, že kontrola jednoho stožáru zabere dronu zhruba deset minut. Peterová ČTK řekla, že úspora času je markantní, pracovníkům ČEPS totiž trvá jednotky hodin. Dodala, že během krátké doby, co společnost drony využívá, už odhalily několik závad, například praskliny na ocelových konstrukcích či znečištění izolátorů.

Kontrola jednoho stožáru zabere dronu zhruba deset minut.

Dronů pro komerční využití je v Česku čím dál víc, jen proti loňsku se jejich počet ztrojnásobil. Bezpilotní letouny se učí využívat státní instituce i soukromé firmy. Zařízení například pomáhají odhalovat vady při výstavbě nových silnic a zanedlouho budou pomáhat při zásazích policii nebo hasičům. Celkem k začátku října evidoval Úřad pro civilní letectví 150 letadel bez pilota určených k jiným než rekreačním účelům. Ke stejnému datu loni to bylo 47 strojů, v roce 2013 prakticky žádné drony registrovány nebyly.

Nejčastěji se bezpilotní prostředky používají k leteckému fotografování pro potřeby mapování nebo natáčení videa pro propagační účely, do reklamy nebo pro televizi. Využití nachází ale například i v zemědělství, kde například mohou odhalit konkrétní část pole, kterou je potřeba přihnojit.

Povinnosti evidovat bezpilotní letoun na ÚCL podléhají všechny stroje včetně modelů letadel s hmotností převyšující 20 kilogramů. Pokud ale bude dron nebo model využívaný komerčně, tedy nikoliv pro rekreační létání, musí jeho majitel zažádat o povolení vždy.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ