Hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl v průměru o 4,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ale zřejmě růst zpomalil na průměrných 0,2 procenta, přičemž někteří ekonomové počítají i s mezičtvrtlením poklesem ekonomiky. Důvodem jsou mimo jiné celozávodní dovolené během letních měsíců. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí v úterý 14. listopadu.
Odhady analytiků se přitom výrazně liší. Meziroční růst odhadují mezi 4,1 až 5,4 procenta. V mezičtvrtletním vyjádření se pak odhady pohybují od poklesu o 0,3 procenta až po růst o 0,9 procenta. Očekávání trhu od agentury Bloomberg počítají s meziročním růstem HDP o 4,3 procenta a mezičtvrtletním poklesem o 0,2 procenta.
Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 4,7 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2,5 procenta. Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl tehdy nejlepší za více než 20 let. Meziročně ekonomika rostla nejrychleji za poslední rok a půl.
"Ve druhém čtvrtletí domácí HDP vykázal nebývale silný růst. Ve třetím čtvrtletí podle nás ekonomický růst výrazně zpomalil. Automobilový průmysl se na pár týdnů zastavil kvůli celozávodním dovoleným. Tento efekt není plně vyhlazen sezónními faktory a oslabí tak údaje o ekonomickém růstu ve třetím čtvrtletí. Nicméně z takového čísla nemůžeme dělat velké závěry," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Ten počítá s růstem HDP ve třetím čtvrtletní meziročně o 4,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.
"Po dechberoucím mezičtvrtletním růstu ve druhém čtvrtletí očekáváme zpomalení na 0,9 procenta. Meziročně se však jedná o růst ve výši 5,4 procenta. Na pokračující vysoký výkon české ekonomiky poukazují měsíční statistiky průmyslové výroby, nezaměstnanosti a celkové makroekonomické podmínky," uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška HDP za třetí čtvrtletí zpomalil meziroční růst na 4,3 procenta. "Za předpokladu, že předchozí data zůstanou bez revize, by takové číslo odpovídalo mezičtvrletnímu propadu o 0,2 procenta. Vzhledem k nejistotám ohledně sezónního očištění mimořádně velké změny počtu pracovních dní v minulém čtvrtletí ale připouštím možnost, že budou čísla za předchozí období revidována," uvedl. I tak by ale podle něj meziroční tempo růstu ekonomiky bylo nižší než v předchozím čtvrtletí a zároveň mezičtvrltetně by mohla ekonomika stoupnout.
"Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle našeho odhadu vzrostla meziročně o 4,9 procenta. Rostla tak takřka dvakrát rychleji než ekonomiky Evropské unie ve svém průměru, který podle předběžného odhadu Eurostatu činí 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Mezičtvrtletní dynamika růstu pak podle něj v porovnání se situací v druhém čtvrtletí výrazně zpomalila. Důvodem byl slabší výkon tuzemského průmyslu, ale i třeba maloobchodu, v letních měsících. Letní propad průmyslu byl přitom podle Kovandy způsoben čerpáním celozávodních dovolených, které jsou zvláště charakteristické pro automobilový průmysl. "Slabší výkon byl však pouze přechodný a ve čtvrtém čtvrtletí