Řečí čísel
Ekonomika poroste pomaleji, firmy ale budou investovat
13.11.2018 11:43
České firmy očekávají, že ekonomika poroste v následujících měsících pomaleji než v letošním roce. Zásadní zvrat ale neočekávají. Přes 43 procent z nich omezuje při rozhodování o investicích nedostatek pracovníků na trhu, přesto svou investiční aktivitu utlumit nehodlají, vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky za třetí čtvrtletí mezi téměř 150 podniky.
Firmy, které se zapojily do šetření, mají relativně stabilní domácí i zahraniční poptávku. "Zhruba čtvrtina podniků dokonce očekává, že v následujících šesti měsících budou mít ještě víc zakázek než nyní," komentoval výsledky šetření ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.
Podniky ve svém rozvoji naráží na nové bariéry. "Daleko silněji než v předchozích čtvrtletích firmy pociťují růst cen energií, materiálů a surovin. Elektřina je za posledního půl roku dražší o více než čtvrtinu. Nafta a benzín stojí o šest procent více. Další zdražování energií očekává 42 procent podniků, přitom ve třetím kvartále 2017 to předpokládalo jen 14 procent z nich," uvedl Čížek.
Proti výsledkům v druhém čtvrtletí podniky více pociťují, že se jim v důsledku růstu úrokových sazeb zvyšují náklady na úvěry a externí financování. Dvouletý úvěr za posledního půl roku podražil o více než procentní bod, což při půjčených deseti milionech dělá přes sto tisíc korun za rok.
Podnikatelé oslovení v šetření předpokládají, že mzdy v příštím roce vzrostou o 4,5 procenta. Svaz ve své predikci odhaduje, že mzdy v příštím roce vzrostou o sedm procent. "Zohlednili jsme nedostatek kvalifikovaných sil a s tím související přesčasovou práci, dále firemní mzdové benefity, vývoj minimální mzdy i růst platů ve veřejném sektoru," doplnil Čížek, který zároveň upozornil, že růst mezd v průměru převyšuje růst produktivity práce.
Podle výsledků šetření přes 43 procent firem limituje v jejich investičních aktivitách nedostatek pracovníků. Přesto ale přes 41 procent podniků má v plánu v následujících dvanácti měsících investovat víc než letos.
Z šetření také vyplývá, že až pětina tuzemských obchodů firmy uzavírají v eurech. Neobchodují s ním tedy jen při exportu nebo importu. Podnikatelský sektor se tak dobrovolně a racionálně pomalu připojuje k eurozóně, podotkl Čížek.
V posledním roce se podnikatelé nejvíce trápí s přílišnou administrativou a vysokou úrovní byrokracie. Uvítali by, kdyby stát zjednodušil výkazní povinnosti. Spokojení nejsou ani s přístupem finanční správy k daňovým odpočtům na výzkum a vývoj. Již tradičně hodnotí negativně také dopravní infrastrukturu.
Svaz průmyslu a dopravy dělá ve spolupráci s ČNB průzkum mezi podniky pravidelně od roku 2011.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.