Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostla o 1,1 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Ceny zboží mírně podražily.
Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,5 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,2 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že na výkon ekonomiky mělo výrazně pozitivní vliv zotavení výroby dopravních prostředků. "Výsledky české ekonomiky zůstávají čistě v režii zahraniční poptávky, protože od té domácí se toho moc čekat nedá. Snad jen to, že bude i nadále klesat," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
"Meziroční a mezičtvrtletní korekce přitom jsou zčásti důsledkem zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2009," uvedl ČSÚ. Statistici zpřesnili čísla u předchozích dvou čtvrtletí. HDP za čtvrté čtvrtletí 2009 klesl meziročně o 3,2 procenta, původně uváděl pokles o 3,1 procenta. Podle dnešních údajů se změnil také výsledek za třetí čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt meziročně snížil o 4,4 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu méně, než uváděl předběžný odhad.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas: daně by se mohly zvýšit, chceme jednotnou daň z přidané hodnoty
"Čísla jednoznačně potvrzují, že česká ekonomika vybředla z recese. Na dno klesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí 2008 a od třetího čtvrtletí roste stabilně tempem 0,5 procenta mezikvartálně," komentovala výsledky analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa z pohledu struktury růstu ekonomiky příjemně překvapila spotřeba domácností. "Na druhou stranu výrazněji poklesla spotřeba vlády a fixní kapitál. Podniky dále nehodlají investovat, což je i racionální v případě vysokých volných kapacit," doplnil.
Vzrostlo regulované nájemné
Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 1,2 procenta z dubnových 1,1 procenta. Meziměsíčně inflace vzrostla o 0,1 procenta, což ovlivnilo hlavně zvýšení cen alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Podle ČSÚ podražilo hlavně bydlení a doprava. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,9 procenta, přičemž regulované nájemné se zvýšilo o 18,1 procenta, naproti tomu tržní kleslo o 0,2 procenta. Pohonné hmoty pak podražily o 20,5 procenta.
Naopak ke snižování cenové hladiny přispěly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny rychleji rostly hlavně u alkoholu a tabáku. Podle statistiků růst cen tabákových výrobků zrychlil na 4,1 procenta z dubnových 2,3 procenta. V oddíle zdraví vzrostly ceny a doplatky léčiv o 13,8 procenta.
Foto: archiv Týdne