Elektřina zlevní o deset a více procent, míní experti
18.07.2009 10:00 Analýza
Elektřina by po dlouhodobém zdražování měla od nového roku zlevnit. Cena na evropských burzách šla výrazně dolů a pro zlevnění hovoří i posilující koruna. Že domácnosti a firmy za elektřinu zaplatí od ledna méně, slíbil i generální ředitel ČEZ Martin Roman. Cena půjde dolů o pět až deset procent, odhadují obchodníci s elektřinou.
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ se přes krizi udržel mezi nejcennějšími firmami světa
Cena elektřiny? Ze 40 procent poplatky
O kolik přesně elektřina zlevní, bude jasné na podzim. Kromě ceny takzvané silové elektřiny, kterou obchodník zaplatí burze, ovlivňují maloobchodní cenu ještě dva hlavní faktory. Poplatky za přepravu a distribuci, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), se většinou pohybují na úrovni průměrné roční inflace. Poplatky zpravidla tvoří zhruba 40 procent výsledné ceny. Dále hraje roli kurz koruny vůči euru. Elektřina se obchoduje v eurech, při oslabení koruny tak český zákazník zaplatí více. Samotná cena silové elektřiny se tedy do výše částek na složenkách odráží jen z bezmála šedesáti procent.
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ zlevní elektřinu. Možná až o 13 procent
Elektřina je na burze rekordně levná. Lidé to nepocítí
"Čeští obchodníci s elektřinou mají v současnosti nakoupeno zhruba 60 procent elektřiny na příští rok, přičemž na konečnou výši cen bude mít největší vliv energetický trh v Německu," uvedl pro on-line deník TÝDEN.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Na pokles ceny podle něj zapůsobí také meziroční posílení koruny vůči euru.
Zlevňovat se bude: pět až dvacet procent
"Nedojde-li ještě k zásadnímu výkyvu, elektřina by mohla být levnější až o dvacet procent vzhledem k tomu, že se nyní obchoduje pod hladinou padesáti eur," říká Míl. "Konečné zlevnění se však bude odvíjet od toho, jaké poplatky stanoví regulátor," dodává.
A co na to obchodníci s elektřinou? "Elektřina zřejmě zlevní, ale při současné provázanosti evropských trhů nelze říci, zda o pět nebo deset procent," řekl pro TÝDEN.cz tiskový mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. "Konečná cena pro zákazníka bude o 5 až 10 procent nižší," souhlasí vedoucí obchodu s elektřinou společnosti Lumius Miloň Vojnar.
"Celoroční průměrné zlevnění bude určitě pod 15 procenty," uvedl analytik společnosti Atlantik Petr Novák. Fixace cen, jíž si mohli na jaře zákazníci cenu na příští rok zajistit, se tak podle něj pravděpodobně vyplatí.
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ nabídne pro rok 2010 o 15 procent levnější elektřinu
E.ON následuje ČEZ, také nabídl fixní cenu elektřiny
"Samotné zlevnění silové elektřiny odhaduji na 10 až 15 procent. Poplatky, které většinou rostou s inflací, budou letos o něco vyšší, zhruba o dvě až tři procenta. Z toho vychází průměrné zlevnění elektřiny okolo pěti až osmi procent," míní analytik.
Firmy táhnou spotřebu dolů
Zlevnění se dočkají všichni odběratelé, potvrzuje jednatel firmy ENA, která se specializuje na poradenství v energetice. "Cena silové elektřiny poklesne v průměru o 15 procent. Po započtení všech poplatků tak celková úspora maloodběratelů bez fixace bude činit osm až dvanáct procent," uvedl pro on-line deník TÝDEN.cz jednatel Jiří Gavor. Ceny elektřiny na energetických burzách podle něj již na jaře dosáhly dna a v nejbližších dvou měsících budou stagnovat. "Trh teď čeká na výrazný signál, propad spotřeby ale pokračuje," dodal Gavor.
Že na cenu elektřiny působí i problémy českých firem, potvrzuje i Míl. "Zhoršuje se platební morálka a firmy dojíždějí na nedostatek cashflow. V důsledku bankrotů se také snižuje spotřeba elektřiny, což tlačí její cenu opět dolů."
Politici na vlně energetického populismu
Ceny elektřiny jsou tradičně silným tématem pro odbornou i neodbornou veřejnost a předmětem (většinou předvolebních) politických diskuzí. Změníme energetickou politiku, nechal se na jaře slyšet stínový ministr průmyslu Milan Urban. ČSSD na volebních plakátech slibovala až třicetiprocentní zlevnění elektřiny. Cena by se prý stejně jako u plynu měla stanovovat v tříměsíčních intervalech, nikoli na rok dopředu, jak je tomu teď.
Změna systému stanovování cen je v průběhu roku při běžících smlouvách mezi firmami prakticky nemožná. Hodlá tedy ČSSD zavést tříměsíční aktualizace cen až od ledna? To bude globální ekonomika již zřejmě na cestě z krize a ceny energií pravděpodobně opět porostou. Výsledkem by tak bylo častější zdražování, čímž by se čtvrtletní ceny nakonec obrátily proti spotřebitelům.
Foto: Jan Zatorsky, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.