Analýza
Éra levných energií končí, zdražování pocítí víc lidí
10.09.2018 14:25
Období relativně nízkých cen energií postupně končí, což pocítí stále více domácností. Vyplývá to podle analytiků z údajů o srpnové inflaci. Spotřebitelské ceny porostou více než dvouprocentním tempem i ve zbytku letošního roku a většinu příštího roku, uvádějí ekonomové.
Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 2,5 procenta, v červenci tempo inflace činilo 2,3 procenta. Na zrychlení růstu cen se podepsaly zejména vyšší ceny za bydlení. Proti loňskému srpnu byly dražší i doprava, rekreace a kultura. "Přes léto zdražovali zejména menší distributoři elektřiny, kteří tak navázali na zdražování větších hráčů v prvním letošním pololetí. Blízko svých několikaletých maxim se během srpna držely také ceny pohonných hmot. Potraviny ovšem inflaci v srpnu spíše tlumily," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Rychlý růst cen elektrické energie je podle analytika ČSOB Petra Dufka způsoben prudkým zdražením silové elektřiny na burze v Německu. "Doba relativně levných energií je pryč a s koncem fixačního období to pocítí stále více českých domácností," uvedl.
Tlaky na růst cen budou podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera postupně sílit nejen kvůli růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. "K tomu se zároveň bude přidávat zrychlování cen potravin z titulu slabší sklizně v souvislosti se suchy v letošním roce. Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že inflace v první polovině příštího roku překoná tříprocentní hranici," uvedl.
Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský odhadl, že vysoká poptávka po energiích v Evropě může vést příští rok k růstu ceny elektřiny i plynu až o deset procent.
"Vzhledem k rychlému růstu ekonomiky a stále rychlejšímu růstu mezd je vývoj spotřebitelských cen stále velmi klidný. Nicméně je spíše jen otázkou času, kdy pokles ziskových marží donutí výrobce zvyšovat ceny," upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Údaje o inflaci podle ekonomů povedou Českou národní banku k tomu, že dál zvýší úrokové sazby, a to již na zářijovém zasedání. "Kromě toho, že kurz koruny stále zůstává na slabších úrovních, bude k utažení měnových podmínek nutit centrální banku i situace na trhu práce," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.