EU podpořila záchranný plán, Češi nejsou zcela spokojeni
16.10.2008 07:48
Šéfové vlád EU ve středu na summitu v Bruselu podpořili záchranný plán pro finanční sektor, na kterém se v neděli dohodli představitelé eurozóny. Na závěr prvního dne jednání vrcholné schůzky to novinářům řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Plán počítá s uvolněním více než dvou bilionů eur na částečné odstranění škod, které napáchala finanční krize.
Předseda Evropské komise José Barroso uvedl, že záchranný plán podpořilo všech 27 členských států, tedy i Česká republika, která původně měla několik výhrad a některá média jí označila za "potížistu".
ČTĚTE TAKÉ: Vláda schválila záruky za vklady do 1,2 milionu korun
Postoj Česka k záchrannému plánu pro finanční sektor je na nynějším summitu EU stále otevřený. Závisí na tom, zda unie zapracuje podmínky Prahy. Jde zejména o respektování férové hospodářské soutěže. Novinářům to řekl premiér Mirek Topolánek. "Pokud to nebude akceptováno...je náš postoj otevřený," řekl premiér Topolánek novinářům.
Výhrady Česka by se mohly objevit v závěrečném dokumentu z jednání premiérů a prezidentů, který bude znám až dnes. Češi především tlačili na respektování pravidel pro státní pomoc, hospodářské soutěže a nelíbilo se jim, že některé státy vyhlásily garance všech vkladů, což prý poškozuje další členské státy EU.
"Velká část šéfů vlád souhlasila s posílením dohledu (nad finančním sektorem), především u přeshraničních společností," dodal Sarkozy, který zároveň zopakoval svůj dřívější výrok, že regulaci nemůže uniknout ani jedna finanční instituce. Podle něj se již podobné krize nesmí opakovat.
ČTĚTE TAKÉ: Francie svolává kvůli finanční krizi schůzku EU
"Evropa může světu vzkázat: Neopakujte ty stejné špatné návyky jako před krizí. A já můžu říct Evropě: Neopakujme ty stejné špatné návyky, mezí něž patří špatná koordinace či nedostatečná konzultace," uvedl Sarkozy.
Většina představitelů členských států a Evropské komise varovala, že finanční krize ještě zdaleka neskončila navzdory současným dohodám. "Musíme bojovat, abychom se dostali na konec tunelu. Jsme zatím v první fázi, kdy se snažíme spravit finanční trhy, abychom zabránili jejich zhroucení," řekl eurokomisař pro měnové a hospodářské otázky Joaquín Almunia. Podle něj musí Evropa začít diskutovat o druhé fázi, která má přinést lepší funkčnost finančních systémů a silnější reálnou ekonomiku. "Máme se ještě co učit," dodal
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.