Farmářské trhy: byznys za peníze města

Ekonomika
1. 3. 2015 07:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pořádání populárních trhů v Praze provázejí podivné okolnosti: zatímco jedni provozovatelé platí radnicím ročně milionové částky, jiným naopak městské části posílají peníze z rozpočtů.

Když si od města pronajmete plochu, je normální zaplatit nájem. Jenže v Praze je to jinak. Hlavní město si hýčká farmářské trhy a z radničních pokladen sype jejich pořadatelům statisíce korun. Ale jen některým, třeba na Andělu či v Praze 4.

Naopak farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží nebo Jiřák v Praze 3, které patří k nejnavštěvovanějším v metropoli, platí magistrátu každý přes milion korun ročně.

"Nerovné podmínky jsou především výsledkem korupčního a klientelistického jednání. Našim cílem je odstranit tuto hrubou nerovnost, která je financována z veřejných peněz," tvrdí Vojtěch Razima, ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant, která se kromě trhů věnuje například boji proti billboardům u dálnic.

Kverulant protestuje proti smlouvě Prahy 5 se společností Lucky service, která provozuje trhy na frekventované křižovatce Anděl. Během desetiletého kontraktu vyplatí městská část provozovateli 650 tisíc korun. Ten by měl na oplátku platit nájem a místní poplatek, celkem 26 korun na den a metr čtvereční. Kolik metrů má však Lucky service zabráno, to podle Kverulanta ze smlouvy vyčíst nelze.

"Bohužel existence smlouvy o provozování trhů uzavřené předchozím vedením městské části značně svazuje ruce a staví ji do velmi nevýhodné vyjednávací pozice. Aktuálně prověřujeme dodržování tržního řádu hlavního města Prahy a smluvních ustanovení ze strany provozovatele trhů," reagoval zástupce starosty Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD).

Trhy Náplavka, na jejichž provozu magistrát slušně vydělává, musely navíc čelit snaze města o přesun na hůře dostupné místo. "Náplavka není a nebude zřejmě jediná, která bude muset obhajovat právo na další existenci. Ať už si o farmářských trzích (včetně pojmu farmářský) myslí kdo chce co chce, je zcela zřejmé, že tyto akce přispěly na mnoha místech České republiky k oživení a zatraktivnění míst, která do té doby společensky skomírala," napsal agrární analytik Petr Havel na svém blogu.

Čtěte Týden.* Jak se vyvíjí situace okolo dalších pražských tržišť?

* Kolik farmářských trhů po Česku je a jak se jim daří?

* Co patří k nejžádanějším produktům a jak poznat správný trh?

To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 2. března 2015.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ