Finanční experty zaujal finGOOD i díky spojení s hodinkami Prim

Ekonomika
8. 6. 2018 13:10
Finanční experty zaujal finGOOD i díky spojení s hodinkami Prim.
Finanční experty zaujal finGOOD i díky spojení s hodinkami Prim.

Peer to business platforma finGOOD, která se zaměřuje na investování do rozvoje českých firem, zaujala účastníky 16. Treasury fóra. V rámci programu vystoupili zástupci finGOOD 6. června v pražském hotelu Olympik Tristar prezentací, jak získali od investorů prostředky pro vývoj jedné z limitovaných edicí hodinek Prim.

Jak v rámci prezentace popsal Michal Batelka, generální ředitel společnosti ELTON hodinářská, výrobce hodinek Prim, šlo konkrétně o velice žádanou edici Prim Anthropoid, která byla v minulém roce vydána u příležitosti 75. výročí operace Anthropoid.

Edice hodinek, která odkazuje na krycí název parašutistického výsadku za 2. světové války, jehož hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha, byla velice úspěšná. 75 kusů hodinek po 75 tisících korun bylo vyprodáno během pouhých pěti dnů.

"Mimochodem, dnes se tyto hodinky dají prodat za 95 tisíc i více, takže pokud se na hodinky podíváme z pohledu investora, dosáhla investice za necelý rok výnosu vyššího než dvacet procent," uvedl v rámci prezentace Michal Batelka.

Globální ambice finGOODu

Na konkrétním případu investice do výrobce hodinek Prim doložili Marek Galetka s Romanem Vyorálkem, zakladatelé platformy finGOOD, jak tato fintech služba funguje. Investorům nabízí zajímavý výnos vysoko nad rámec běžných úroků v bance. Benefity přináší ale též pro příjemce částky, jež se od investorů vybere.

"Kromě toho, že jde o zajímavou alternativu k bankovnímu financování, získají společnosti pevnou vazbu s investory jako se svými potenciálními zákazníky, a také marketingovou podporu svého brandu. V případě Primu šlo konkrétně o 750 000 zobrazení na webu za měsíc a 2000 zhlédnutí promo videa na YouTube," upřesnil Roman Vyorálek.

Prostředky prostřednictvím finGOOD již získala řada českých firem. Například výrobce sportovních dresů, společnost ALEA, právě dokončuje již třetí kolo investice. Nejúspěšnější ze zainvestovaných projektů ale představuje jednoznačně KPS Automobile: 1,3 milionu korun od 43 investorů bylo zainvestováno za pouhou hodinu!

Již realizované projekty dokazují, že investování prostřednictvím finGOOD funguje. Opírá se o stabilní investorskou základnu, věří sdílené ekonomice a vizí zakladatelů je ve spolupráci s renomovanou bankou nebo fondem ovládnout trh. Ambicí je do pěti let dosáhnout dvoumiliardového obratu.

Povědomí o sdílené ekonomice sice ještě v České republice není veliké (není bez zajímavosti, že Češi jsou podle dat získaných od ING podobně konzervativní jako Němci a Rakušané a sdílené ekonomice se nejvíce daří ve Španělsku a v Itálii), ale její význam a potenciál roste.

Peer to business

Podle asociace P2PFA dosáhl objem půjček ve Velké Británii ve 4. čtvrtletí loňského roku 9 miliard eur. Zajímavé je, že peer to business půjčky, kde investoři půjčují firmám, rostou dynamičtěji než peer to peer půjčky mezi lidmi. Potenciál platformy finGOOD je tedy značný a investoři ji postupně začínají objevovat.

A plány pro nejbližší období? Rýsuje se obnovení spolupráce s Primem a možnost investovat do další limitované edice - tentokrát Republika, jež je věnovaná 100. výročí založení Československa. Mimochodem, design hodinek navrhl Michal Froněk, spoluzakladatel známého studia Olgoj Chorchoj.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ